Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına bakışı: Kamu sektörü açısından Tapu ve Kadastro Bursa IV. Bölge Müdürlüğü örneği
The approach of employees to occupational health and Safety practices in the work places classified as least dangerous: The example of Bursa IV. Regional Directorate of Land Registry and Cadastre in terms of public sector
  1. Tez No: 821738
  2. Yazar: HALİL İHSAN KARALAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkiye'de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları sektör ayırımı yapılmaksızın tek çatı altında toplanmıştır. Kanun sayılan istisnalar dışında tüm çalışanları kapsamaktadır. İş yerleri çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli olmak üzere üç kategoride sınıflandırılmıştır. Kanunun 50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan kurumlarda iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu 31/12/2023 tarihine ertelenmiştir. Kamuda az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerindeki çalışan sayısı oldukça yüksektir. Yaşanan ertelemeler de dikkate alınarak bu sınıfta yer alan çalışanların iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına bakış açılarını değerlendirmek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmanın evreni az tehlikeli sınıfta yer alan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne bağlı Tapu ve Kadastro Bursa IV. Bölge Müdürlüğü merkez birimi ile sorumluluk alanındaki Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Yalova il merkezi ve ilçelerinde bulunan Kadastro ve Tapu müdürlüklerindeki kamu çalışanlarından oluşmaktadır. Çalışmaya katılan 187 kişiye elektronik olarak uygulanan anket formu ile 55 soru yöneltilmiştir. Elde edilen verilerin istatistik programı yardımıyla analizleri yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algılarının yeterli düzeyde olmadığı, aldıkları is sağlığı ve güvenliği eğitimlerini yeterli görmedikleri ve kanunun ertelenen maddeleri nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının öneminin yeterince kavranamadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, Occupational Health and Safety Law No. 6331 and occupational health and safety practices have been gathered under one roof without making any sectoral discrimination. It covers all employees except for the exceptions listed in the law. Workplaces are classified in three categories as very dangerous, dangerous and less dangerous. The obligation of the law to have an occupational health and safety specialist and a workplace doctor in institutions in the less dangerous class with less than 50 employees has been postponed to 31/12/2023. The number of employees in workplaces that are classified as less dangerous in the public sector is quite high. This study was conducted in order to evaluate the perspectives of the employees in this class on occupational health and safety practices, taking into account the postponements experienced. The universe of the study is the Land Registry and Cadastre Bursa IV. It consists of the central unit of the Regional Directorate and public employees in the Cadastre and Land Registry directorates located in Balıkesir, Bursa, Çanakkale and Yalova city center and districts in its area of responsibility. 55 questions were asked to 187 people who participated in the study with an electronically applied questionnaire. The obtained data were analyzed with the help of statistical program. As a result of the evaluations, it was concluded that the occupational health and safety perceptions of the employees were not at a sufficient level, they did not consider the occupational health and safety training they received sufficient, and the importance of occupational health and safety practices could not be adequately grasped due to the deferred articles of the law.