Türkiye'de tarım kooperatiflerinin yönetsel ve ekonomik anlamda yaşadığı sorunlar ve Bursa ili İnegöl ilçesi örnek uygulama Kulaca Salça Kooperatifi
Administrative and economic problems of agricultural cooperatives in Turkey and a case study on Kulaca Salça Kooperatifi in the province of Bursa, Inegol
  1. Tez No: 895602
  2. Yazar: SEYRAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kooperatif, insanların ortak ekonomik veya sosyal hedeflere ulaşmak için bir araya gelerek kendi ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma içinde üretim yaparak hizmet sunma amacıyla kurdukları örgütlerdir. Kooperatifler her üyesine oy hakkı tanıyan demokratik yönetimle ilerleyen kurumlardır. Ortaklar sermayelerini ortaya koyarak kararları da birlikte alırlar. Böylece üyeler arası güç dengesi oluşur ve üyeler topluluklara hizmet etmeyi amaçlar. Aynı zamanda kaynakları etkili bir şekilde paylaşma ve üyeler arasında dayanışmayı teşvik etme amacı taşır. Ayrıca, kooperatifler genellikle toplulukları güçlendirmeye ve ekonomik dayanıklılığı artırmaya yönelik sosyal hedeflere odaklanır. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren kooperatiflerin üretim, tüketim, finans ve hizmet gibi ortak amaçları mevcuttur. Türkiye' de tarım, konut, enerji ve sağlık gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren kooperatifler bulunmaktadır. Ülkemizde en yaygın olan kooperatif türlerinden biri olan tarım kooperatifleri bu çalışmada yer almaktadır. Bursa ili İnegöl ilçesinde faaliyet gösteren Kooperatiflerin ekonomik ve yönetimsel olarak yaşadığı zorluklar nedeniyle tarım kooperatifleri kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır. Önceden belirlenmiş sorular aracılığıyla yapılan görüşmeler ve vaka analizi yöntemiyle, kooperatifin karşılaştığı ekonomik ve yönetimsel sorunlar detaylı bir şekilde incelenmiş ve çeşitli potansiyel çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cooperatives are organizations where people come together to achieve common economic or social goals, to meet their own needs, to produce in solidarity and to provide services. Cooperatives are democratically governed organizations in which each member has the right to vote. Members put their capital on the line and make decisions together. This creates a balance of power between members, and members aim to serve their communities. They also aim to share resources efficiently and promote solidarity among members. In addition, cooperatives often focus on social goals to strengthen communities and increase economic resilience. Cooperatives operating in different sectors have common objectives such as production, consumption, finance and services. In Turkey, there are cooperatives operating in various sectors such as agriculture, housing, energy and health. Agricultural cooperatives, one of the most common types of cooperatives in Turkey, are included in this study. The economic and managerial challenges faced Cooperative operating in the İnegöl district of Bursa province are examined in the context of agricultural cooperatives. Through interviews using predetermined questions and case study analysis, the economic and managerial challenges faced by the cooperative are examined in detail and several potential solutions are proposed.