Elektrokimya konusunda kavram haritalarının değerlendirme amacıyla kullanılması
Using concept maps for evaluation purposes in electrochemistry
  1. Tez No: 895603
  2. Yazar: İLKNUR CANTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN TURAN OLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, lise 12.sınıf kimya dersi için kimya ve elektrik konusunda değerlendirme için kavram haritalarının kullanılabilir olup olmadığını saptayabilmek amaçlanmıştır. Araştırmada 2023-2024 Eğitim ve Öğretim dönemi Erzincan Refahiye ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir lisedeki 12.sınıftaki 59 öğrenciye uygulanmıştır. Ölçme amaçlı kavram haritası uygulamadan önce, öğrencilere saat kavram haritası hazırlamayla ilgili eğitimler verilmiştir. İlgili çalışmada korelasyonel araştırma yöntemine başvurulmuştur. Araştırmada veri toplama araçları; Elektrokimya Kavram Başarı Testi Doğru/Yanlış (EKBTDY), Boşluk Doldurmalı Kavram Haritaları (BDKH) ve Kavram Haritasına Yönelik Tutum Ölçeğidir (KHTÖ).Öğrencilere çalışmada önce Kimya ve Elektrik ünitesi ile ilgili olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış olan 20 maddelik kavram başarı testi (p=0.80; r=.45) uygulandı. Öğrencilerden araştırmacı tarafından oluşturulan Kimya ve Elektrik ünitesi ile ilgili beş farklı boşluk doldurmalı kavram haritasını uygun kavramlarla doldurulması istenmiştir. Öğrencilere verilen boşluk doldurma tipi kavram haritalarında Harrison(1992) tarafından önerilen kavram haritası puanlama yöntemine göre değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 15.0 kullanılarak çözümlenmiştir. Son olarak öğrencilere kavram haritası yöntemine ilişkin görüşlerini anlamak için kavram haritasına yönelik tutum ölçeği uygulanmıştır. Kavram haritası tutum ölçeği(KHTÖ), kavram haritası puanları, Elektrokimya Kavram Başarı Testi Doğru/Yanlış (EKBTDY), kimya ve genel başarı ortalama değerleri arası ilişkiye Pearson ve spearman korelasyon katsayıları kullanılarak değerlendirilmiştir. Başarı testi puanları ile kavram haritası 1-5 ve kavram haritası tutum puanlarının arasında istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde herhangi bir ilişki bulunmamaktadır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine whether concept maps could be used for assessment of chemistry and electricity in 12th grade high school chemistry courses. The study was applied to 59 12th grade students in a high school located within the borders of Refahiye district of Erzincan in the 2023-2024 Academic Year. Before applying the concept map for measurement purposes, the students were given training on preparing hour concept maps. Correlational research method was used in the relevant study. Data collection tools in the study are Electrochemistry Concept Achievement Test True/False (ECAT), Fill-in-the Blank Concept Maps (BBL), and Attitude Scale Towards Concept Maps (ATCM). First, a 20-item concept achievement test (p=0.80; r=.45) prepared by the researcher regarding the Chemistry and Electricity unit was applied to the students. The students were asked to fill in five different fill-in-the-blank concept maps regarding the Chemistry and Electricity unit created by the researcher with appropriate concepts. The concept maps given to the students were evaluated according to the concept map scoring method suggested by Harrison (1992). The obtained data were analyzed using SPSS 15.0. Finally, the attitude scale towards the concept map was applied to the students in order to understand their views on the concept map method. The relationship between the concept map attitude scale (KHTÖ), concept map scores, Electrochemistry Concept Achievement Test True/False (ECAT), chemistry and general achievement average values was evaluated using Pearson and Spearman correlation coefficients.