Investigation of post-production properties of high entropy aluminum alloys added with rare elements
Nadir elemenet ilave edilen alüminyum katkılı high entropy alaşımlarının üretim sonrası özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 895606
  2. Yazar: ABDULKARIM OMAR ALFITOURI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÇUĞ, DOÇ. DR. BÜNYAMİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, yüksek entropili alaşımlar (HEA'lar) üzerindeki nadir elementlerin etkilerini araştırmaktadır ve önemli bilimsel katkılar içermektedir. CoCrFeNi esaslı bir alaşıma farklı miktarlarda Al-Nd ve Al-Ce bileşikleri eklenerek, mikroyapı ve faz kompozisyonunda yer değiştirmeler tespit edilmiştir. Nadir element miktarı arttıkça, faz yapısı içindeki lokalizasyonlar yoğunlaşmış ve genel olarak kabalaşmıştır. Nadir elementler içeren HEA alaşımlarının ısı transfer özellikleri, alaşım bileşenlerine bağlı olarak kriyojenik sıcaklıklarda meydana gelen dikkate değer faz geçişleriyle değişmiştir. Test edilen alaşımlar arasında, en yüksek ısı transfer oranları (800Wg-1) Ce10 ve Ce20 alaşımlarında gözlenmiştir. Özellikle alaşıma eklenen nadir element miktarındaki artış, sertlikte önemli bir artışa neden olmuş ve orijinal seviyenin neredeyse iki katına çıkmıştır. Kuru koşullarda yapılan aşınma testlerinde, yüksek sertliğe sahip numuneler, artan sertlik değerinin etkisiyle düşük aşınma kaybı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of rare elements on high entropy alloys (HEAs) and includes important scientific contributions. By adding different amounts of Al-Nd and Al-Ce compounds to a CoCrFeNi based alloy, displacements in the microstructure and phase composition of the grains were detected. As the amount of rare elements increased, localizations within the grain phase structure intensified and generally coarsened. The heat transfer properties of HEA alloys containing rare elements varied with remarkable phase transitions occurring at cryogenic temperatures depending on the alloy components. Among the tested alloys, the highest heat transfer rates (800Wg-1) were observed in Ce10 and Ce20 alloys. In particular, the increase in the amount of rare elements added to the alloy caused a significant increase in hardness and almost doubled the original level. In the wear tests conducted in dry conditions, the samples with high hardness exhibited low wear loss due to the effect of the increasing hardness value.