Understanding the strategy selection of primary school students in a block based programming environment
Blok tabanlı programlama ortamında öğrencilerin strateji seçimine dayalı analizi
  1. Tez No: 895620
  2. Yazar: HASAN ERTUĞRUL ÇİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Blok tabanlı programlama, çocuklar için programlama eğitiminin en çok kullanılan yöntemlerinden biridir. Basit yapısı, öğrencilere kodlamanın temellerini ve bilgisayarların çalışma prensiplerini öğretmek için uygundur. Farklı platformlar ve oyun düzenlemeleri ile öğrenciler genellikle kendi stratejileriyle problemleri çözmekte özgürdür. Öğrencilerin problemlere yaklaşımlarını anlamak için, blok tabanlı bir programlama ortamında öğrencilerin olay dizisini içeren bir veri seti kullanılır. Ayrıca, öğrencilere verilen eğitimi anlamalarını değerlendiren bir algoritma, öğrencilere ve öğretmenlere geri bildirim sağlayarak bu teknolojileri kullanarak programlama eğitimini kolaylaştırabilecek önemli bir görevdir. Öğrencilerin sınıfta gösterilen konuya dayalı uzman yaklaşımlarıyla problemleri çözme kodları ve eylem dizileri karşılaştırılarak, öğrencilerin verilen yöntemleri uygulayıp uygulamadıkları veya kendi yollarını seçip seçmedikleri incelenmiştir. Yapılan araştırma, son kod karşılaştırmasının, kümeleme teknikleriyle kullanıldığında öğrencilerin strateji seçimlerini belirlemede yardımcı olabilecek umut verici bir yöntem olduğunu göstermektedir. Geliştirilen yöntemle yapılan deneyler, yeni gösterilen kavramları kullanmaya çalışan öğrencilere göre, bildikleri en iyi şekilde kod yazmayı seçen öğrencilerin daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Öğrencilerin kodlama stratejileri ile birlikte, erkek ve kız öğrencilerin performanslarını değerlendirmek, öğrenme deneyimlerini geliştirmek için öğrencilerin güçlü ve zayıf yönlerine odaklanan bir sistem sağlamak amacıyla herhangi bir önemli farkın olup olmadığını belirlemek açısından da önemlidir. İstatistiksel analiz, erkek öğrencilerin ortalama puanının kız öğrencilere göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Oyun düzenlemesinin etkileri de bu tezde rekabetçi bir oyun modu temel alınarak yapılan deneylerle değerlendirilmiştir. Sonuçlar, rekabetçi oyun düzenlemesinin performans üzerindeki strateji seçiminin etkisini değiştirmediğini göstermektedir. Blok tabanlı ortamlarda kod benzerliği için bir yöntem oluşturarak ve öğrencilerin performanslarını çeşitli açılardan analiz ederek, bu değerlendirmeler için sağlam bir yöntem önermeyi amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
Block-based programming is one of the most used methods for programming education for kids. Its simplistic nature makes it suitable for teaching students the fundamentals of coding along with computers working principles. With different platforms and game setups, students are generally free to solve problems by their strategies. To understand the student's approaches to problems, a dataset containing the event sequence of students in a block-based programming environment is used. Furthermore, an algorithm for evaluating the student's understanding of the given education is an important task that can facilitate programming education using these technologies by providing feedback to both students and teachers. By comparing students' code and action sequences for solving problems with expert approaches based on the subject shown in class, it has been examined to see whether students have implemented the given methods or chose to play their way. The carried out research shows that using end-code comparison is a promising method that can help to determine the strategy selection of students when used with clustering techniques. The experiments with the developed method showed that the students who chose to go write code in the best way they knew by not implementing the newly shown concepts performed better than the students who tried to use them. Along with the coding strategies of students, it is also crucial to evaluate the performances of male and female students to determine if there exists any significant difference to provide a system that focuses on students' strengths and weaknesses to enhance their learning experience. The statistical analysis has shown a difference between male and female students where males have a higher mean score than females. The effects of game setup are also taken into consideration in this thesis by conducting experiments based on a competitive game mode to analyse the effects of competitiveness. The results demonstrate that competitive game setup does not change the effect of strategy selection on performance. By creating a method for code similarity in block-based environments and analyzing the performance of students from various perspectives, we aim to propose a robust method for these evaluations.