Yapay zekânın gazeteciliğe etkileri  üzerine araştırmalar: Uluslararası akademik veri tabanları bibliyografik analizi
Studies on the i̇mpacts of artificial intelligence on journalism: Bibliographic analysis of international academic databases
  1. Tez No: 895643
  2. Yazar: DİLAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, yapay zekâ teknolojilerinin gazetecilik alanındaki etkilerini ve kullanım alanlarını incelemektedir. Bunu açarsak, yapay zekânın gazetecilik alanında nasıl bir dönüşüm yarattığını ve bu değişimin etik, iş gücü ve içerik üretimi üzerindeki etkilerini literatürü bibliyometrik yöntemlerle incelemeyi amaçlamaktadır. Yapay zekânın tarihsel kökenleri ve dijital teknolojinin gelişimi ele alınarak, bu teknolojinin gazetecilikteki rolü analiz edilmiştir. Özellikle, robot gazetecilik ve otomatik haber yazımı gibi yeniliklerin sektöre getirdiği değişiklikler ve bu değişimlerin olumlu ve olumsuz yönleri değerlendirilmiştir. Çalışma, 2012-2023 yılları arasında Web of Science veri tabanında bilimsel dergilerde İngilizce olarak yayınlanmış makaleleri ve konferans bildirilerini inceleyerek, yapay zekânın gazetecilikte nasıl kullanıldığını, bu alandaki araştırma eğilimlerini ve yöntemlerini ortaya koymuştur. VOSviewer yazılımı kullanılarak görselleştirilen veriler, yapay zekâ teknolojilerinin gazetecilikteki uygulamalarını ve bu alandaki akademik literatürün gelişimini gözler önüne sermektedir. Araştırma bulguları, yapay zekâ ve gazetecilik kesişimindeki çalışmaların artan önemini vurgularken, gelecekte bu alanda yapılacak araştırmalara rehberlik edecek veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects and uses of artificial intelligence technologies in the field of journalism. In other words, it aims to examine how artificial intelligence has transformed the field of journalism and the effects of this transformation on ethics, workforce and content production through bibliometric methods. The historical origins of artificial intelligence and the development of digital technology are discussed and the role of this technology in journalism is analyzed. In particular, the changes brought to the sector by innovations such as robot journalism and automated news writing and the positive and negative aspects of these changes are evaluated. The study examined articles and conference proceedings published in English in scientific journals in the Web of Science database between 2012 and 2023, revealing how artificial intelligence is used in journalism, research trends and methods in this field. The data visualized using VOSviewer software reveals the applications of artificial intelligence technologies in journalism and the development of academic literature in this field. The research findings emphasize the increasing importance of studies at the intersection of artificial intelligence and journalism and provide data to guide future research in this field.