Metiyonin uygulamasının arpa kromozomlarına etkileri
Effects of methionine treatment on barley chromosomes
  1. Tez No: 895657
  2. Yazar: SUEDA ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, farklı L-Metiyonin (L-Met) konsantrasyonlarının Hordeum vulgare L. Tarm-92 bitkisinin çimlenme sonrası gelişimi üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Metiyonin uygulaması çeşitli bitki türlerinde kuraklık ve tuzluluk streslerine dayanıklılığı arttırmaktadır. Ancak, dışarıdan verilen metiyoninin bitki hücrelerinde anormal bir fenotipe sebep olduğu, konformasyonel değişikliklere ve fonksiyonel bozulmalara neden olduğu da bilinmektedir. Bu tez kapsamında, L-Met uygulamasının, arpa bitkisinin sürgün ve kök gelişimine, klorofil ve karotenoid içeriğine, mitotik hücre bölünme oranına ve anomali indeksine olan etkileri detaylı olarak araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, L-Met uygulamalarının bitkinin kuru ağırlığını, sürgün ve kök uzunluğunu HCl kontrolüne kıyasla artırdığı ve L-Met'in düşük konsantrasyonlarının bitki büyümesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Ancak yüksek L-Met konsantrasyonları süre uzadıkça taze ağırlık ve su miktarında azalmaya sebep olmuştur. L-Met uygulamalarının fotosentetik etkileri incelendiğinde, konsantrasyon arttıkça bitkide klorofil a, b ve karotenoid üretiminin azaldığı görülmüştür. Ayrıca, L-Met uygulamalarının arpa bitkisinde mitotik indeks ve anomali indeksini belirgin derecede artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different concentrations of L-Methionine (L-Met) on the post-germination development of Hordeum vulgare L. Tarm-92 were comprehensively examined. Methionine application has been shown to increase resistance to drought and salinity stress in various plant species. However, it is also known that externally administered methionine can induce abnormal phenotypes in plant cells, causing conformational changes and functional impairments. Within the scope of this thesis, the effects of L-Met application on shoot and root development, chlorophyll and carotenoid content, mitotic cell division rate, and anomaly index of barley plants were investigated in detail. Within the scope of the research, it was shown that L-Met applications increased the dry weight, shoot and root length of the plant compared to HCl control, indicating that low concentrations of L-Met positively affect plant growth. However, high concentrations of L-Met caused a decrease in fresh weight and water content over time. When examining the photosynthetic effects of L-Met applications, it was observed that the production of chlorophyll a, chlorophyll b, and carotenoids in the plant decreased as the L-Met concentration increased. Additionally, it was determined that L-Met applications significantly increased the mitotic index and anomaly index in barley plants.