A sustainable municipal GIS study with urban design criteria and policy
Kentsel tasarım kriterleri ve politikası ile sürdürülebilir bir belediye CBS çalışması
- Tez No: 895664
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET COŞKUN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kentlerin artan nüfusuyla birlikte ortaya çıkan sorunlar, kentlerin yönetilebilmesinin ve planlanabilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Kentlerin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve insanlara yaşanabilir alanların oluşturulabilmesi için kentlerin nesnel kriterlere ve ihtiyaç analizlerine göre planlanması ya da iyileştirilmesi hayati önem taşımaktadır. Şehirler, bu alanlarda yaşayan tüm insanların ortak paylaşım alanları olduğu için planlamada kent tasarım kriterlerine göre bir planlanmasının yapılması kentlerin yaşanabilirlik seviyelerinin arttırılması için gerekli bir unsurdur. Kentlerin planlanmasında birçok kriterin dikkate alınması plan yapıcıların karar süreçlerini doğrudan etkilemektedir. Geographic Information System (GIS) and Multi-Criteria Decision Making (MCDM) yöntemlerinin entegre edildiği Municipal GIS (MGIS) modelinin planlamalarda uygulanması, ortaya çıkan sorunların ortadan kaldırılması ve nesnel kriterlere dayalı planlama yapılması için etkili bir yöntem oluşturmaktadır. Bu çalışma GIS ile MCDM yöntemlerinin bir arada kullanıldığı ve seçilen MCDM yöntemleri arasındaki farkı azaltan Game Theory yöntemiyle etkin bir kent planlama ve yönetim modeli olan MGIS'in oluşturulmasını amaçlanmaktadır. Bu kapsamda belirlenen kent tasarım kriterleri Analytical Hierarchy Process (AHP), Entropy Weight Method (EWM), Game Theory, and Weighted Linear Combination (WLC) yöntemleriyle birlikte analiz edilerek İzmir'in Konak ilçesinde uygulanmıştır. Ayrıca yerel yönetimlerin sınırlı kaynaklarını etkin şekilde yönetebilmek, yatırım yapabilecek alanların tespitlerini sağlamak ve bu alanların önem derecelerine göre sıralamalarının yapılabilmesi için MGIS modeline entegre olan The Technique for Order of Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) yöntemi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda; uygulama alanındaki en yaşanabilir alanlarının oranının AHP yöntemine göre %17,92, EWM yöntemine göre %19,86 ve Game Theory yöntemine göre ise %18,67 olduğu tespit edilmiştir. AHP ve Game Theory'nin ağırlıklı sıralamasında en öncelikli yatırım alanının I_12 yatırım alanı olduğu belirlenmiştir. EWM yönteminde ise bu alanın I_9 olduğu görülmüştür. Eşit ağırlıklı sıralamada ise I_9 yatırım alanının tüm yöntemlere göre en öncelikli yatırım alanı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The escalating population in urban areas underscores the critical importance of managing and planning cities effectively. Ensuring the sustainability of cities and creating livable spaces for people necessitates the planning or improvement of cities based on objective criteria and needs analyses. Since cities are communal spaces shared by all their inhabitants, planning according to urban design criteria is essential for enhancing the livability of cities. The consideration of numerous criteria in urban planning directly influences the decision-making processes of planners. The integration of Geographic Information System (GIS) and Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods into a Municipal GIS (MGIS) model presents an effective approach for addressing emerging issues and conducting planning based on objective criteria. This study aims to develop an efficient urban planning and management model, MGIS, by utilizing GIS and MCDM methods together, and employing the Game Theory method to minimize the differences among selected MCDM methods. Within this context, urban design criteria identified for this study have been analyzed using the Analytical Hierarchy Process (AHP), Entropy Weight Method (EWM), Game Theory, and Weighted Linear Combination (WLC) methods, and applied in the Konak district of Izmir. Furthermore, to enable local governments to manage their limited resources effectively, identify areas for investment, and rank these areas according to their importance, the Technique for Order of Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) method has been integrated into the MGIS model. The findings of the study reveal that the proportion of the most livable areas in the application site is 17.92% according to the AHP method, 19.86% according to the EWM method, and 18.67% according to Game Theory. The weighted ranking by AHP and Game Theory identified the primary investment area as I_12, whereas the EWM method indicated this area as I_9. In the equal-weighted ranking, I_9 was determined to be the most prioritized investment area across all methods.