Advanced land use mix analysis in urban areas using point-based data: Methods and applications
Noktasal veriler kullanılarak kentsel alanlarda gelişmiş karışık arazi kullanım analizi: Yöntemler ve uygulamalar
  1. Tez No: 895665
  2. Yazar: MEHMET ALİ AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE BAYKAL, PROF. DR. HAFİZE ŞEBNEM DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, karışık arazi kullanım analizinin kentsel planlama, coğrafi bilgi sistemleri araştırmaları ve afet risk değerlendirmesindeki rolünü inceleyerek, bu alanlardaki mevcut zorlukları ele alan yenilikçi yöntemler ve araçlar sunmaktadır. Geleneksel arazi kullanım çeşitliliği değerlendirme yöntemleri, genellikle ölçeklenebilirlik, uyarlanabilirlik ve kentsel ortamların dinamik doğasını yakalama konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu araştırma, halka açık nokta tabanlı coğrafi verileri kullanarak gelişmiş, otomatikleştirilmiş karışık arazi kullanım değerlendirme yaklaşımları sunarak bu sınırlamaların üstesinden gelmektedir. Bu tezin bir diğer önemli katkısı, Entropi İndeksi ve Herfindahl-Hirschman İndeksi gibi yaygın indeksleri kullanarak karışık arazi kullanım hesaplamasını kolaylaştıran, açık kaynaklı bir Python paketi olan landusemix'in geliştirilmesidir. Bu paket, kullanıcı dostu, ölçeklenebilir ve uyarlanabilir olacak şekilde tasarlanmıştır ve kentsel planlama ve coğrafi bilgi sistemleri alanındaki araştırmacılar ve uygulayıcılar için değerli bir kaynak oluşturmaktadır. Ayrıca, karışık arazi kullanım analizinin kentsel kırılganlığın, özellikle deprem riski bağlamında, zamana bağlı etkilerini değerlendirerek bir uygulama alanı sunduğu belirtilmelidir. Karışık arazi kullanımını zamana bağlı nüfus dinamikleri ve arazi kullanılabilirlik değerlendirmeleriyle entegre ederek, kentsel kırılganlığın zamanla nasıl değiştiğine dair yeni içgörüler sunmakta ve zaman duyarlı stratejilerin kentsel planlama ve afet hazırlığındaki önemini vurgulamaktadır. Genel olarak, bu araştırma, karışık arazi kullanımının kentsel alanlardaki uygulanmasını ilerleterek, kentsel ortamların karmaşıklığını analiz etme, planlama ve bu ortamlara yanıt verme yeteneğini artıran pratik araçlar ve metodolojiler sunmaktadır. Bulgular, sürdürülebilir, dayanıklı ve yaşanabilir şehirlerin teşvik edilmesine yönelik daha geniş hedefe katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of Land Use Mix (LUM) analysis in urban planning, Geographic Information Systems (GIS) research, and disaster risk assessment, offering novel methodologies and tools to address existing challenges in these areas. Traditional methods for assessing LUM often fall short in terms of scalability, adaptability, and the ability to capture the dynamic nature of urban environments. This research overcomes these limitations by introducing advanced, automated approaches to LUM assessment, leveraging publicly available point-based geospatial data. One of the key contributions of this thesis is the development of an open-source Python package, landusemix, which facilitates the calculation of LUM using established indices such as the Entropy Index and the Herfindahl-Hirschman Index. This package is designed to be user-friendly, scalable, and adaptable, making it a valuable resource for researchers and practitioners in urban planning and GIS. Furthermore, the thesis extends the application of LUM analysis to assess temporal variations in urban vulnerability, particularly in the context of earthquake risk. By integrating LUM with temporal population dynamics and land usability assessments, the study provides new insights into how urban vulnerability shifts over time, emphasizing the importance of time-sensitive strategies in urban planning and disaster preparedness. Overall, this research advances the understanding and application of LUM in urban studies, offering practical tools and methodologies that enhance the ability to analyze, plan, and respond to the complexities of urban environments. The findings contribute to the broader goal of promoting sustainable, resilient, and livable cities.