Determination of physicochemical properties and hydrogelling ability of avocado seed proteins dried with different methods
Farklı yöntemlerle kurutulmuş avokado çekirdeği proteinlerinin fizikokimyasal özelliklerinin ve hidrojel oluşturma yeteneğinin belirlenmesi
- Tez No: 895666
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda dünya genelinde gittikçe artan üretimi ve tüketimi ile bilinen avokado (Persea americana mill) büyük bir kısmı işlendikten sonra tüketiciye sunulmaktadır. Meyve işleme sırasında gıda sanayinde sap, yaprak, meyve kabukları ve tohumlar gibi istenmeyen malzemeleri nihai üründen çıkartılır. Meyvelerin büyük bir kısmını oluşturan ve yapısında farklı makromoleküller bulunduran tohumlar (çekirdek), bu atıklar arasında değerlendirilme potansiyeline sahiptir. Ancak avokado çekirdeğinin ticari değerlendirmesi henüz yapılmamıştır. Bu çalışma kapsamında avokado çekirdeğinden protein ekstrakte edilmiş ve elde edilen protein hidrojel sistemlerine dahil edilerek değerlendirilmiştir. Alkali-izoelektrik çökeltme yöntemleriyle avokado çekirdeğinden protein ekstraksiyonuna odaklanılmış. Avokado çekirdeğinden elde edilen proteinler, ilk olarak oda şartlarında kurutma, etüv kurutma, vakum etüv kurutma, dondurarak kurutma ve püskürterek kurutma gibi çeşitli kurutma teknikleri kullanılarak toz haline getirilmiştir. Farklı teknikler ile kurutulmuş avokado çekirdeği protein (ASPI) tozu, protein içeriği, su aktivitesi, akışkanlık (carr indeksi ve hausner oranı), SEM, FTIR, TGA, amino asit ve beslenme parametreleri gibi fonksiyonel ve fizyokimyasal özelliklerin karşılaştırılmasına dayalı olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, ASPI'nın protein yapısının ve konformasyonunun kurutma tekniklerinden büyük ölçüde etkilendiğini, farklı fiziko-kimyasal ve fonksiyonel özelliklere yol açtığını göstermiştir. Püskürterek kurutma tekniği ile elde edilen avokado çekirdeği proteinleri, çözünürlük, su tutma kapasitesi, emülsiyon aktivitesi/stabilitesi ve köpük oluşturma kapasitesi/stabilitesi gibi en iyi fonksiyonel özellikleri göstermiştir. Ayrıca kurutma yöntemlerinin hidrojel üeritimi üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla avokado çekirdeği proteini keçiboynuzu zamkı varlığında doğal hidrojel sistemlerine dahil edilmiştir. Sonuçlar, püskürtmeli kurutma tekniği ile kurutulan avokado çekirdeği proteinin oluşturduğu hidrojellerin en yüksek su tutma kapasitesine, şişme oranına ve protein süzülebilirliğine sahip olduğunu açıkça göstermiştir. Püskürterek kurutma tekniği ve dondurularak kurutma tekniği kullanılarak elde edilen avokado çekirdeği proteinlerini içeren doğal hidrojel sistemleri, dokusal özelliklerine göre en iyi sonuçları sergilemiştir. Bu hidrojeller viskoz özellikler yerine elastik özellikler sergilemiştir. Ancak esneklik dereceleri arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Püskürterek kurutma tekniği kullanılarak kurutulmuş avokado çekirdeği proteini, keçiboynuzu zamkı ile birlikte doğal hidrojel sistemlerine dahil edilmesi kullanılması, biyoaktif bileşik dağıtım sisteminde tek başına protein hidrojel sistemlerinin oluşturulmasından çok daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
A significant proportion of the avocado (Persea americana Mill.) cultivated globally is used for consumption following various processing methods to create different products. During fruit processing, remove unwanted materials, such as stems, leaves, fruit peels, and seeds, from the final product. Seeds, which constitute a large part of the fruit and contain different macromolecules in their structure, have the potential for evaluation among these wastes. However, it was not yet conducted a commercial evaluation of avocado seed. Within the scope of this study, protein was extracted from avocado seed, and the extracted protein was evaluated based on the hydrogel system. This current study focused on extraction of proteins by using alkali isoelectric precipitation techniques from avocado seed and used extracted protein based on the natural fabricated hydrogel. Avocado seed protein was dried into powder by using various drying techniques including spray, freeze, vacuum, oven and ambient drying methods. Different dried avocado seed protein isolate (ASPI) powder was evaluated based on the comparing functional and physiochemical properties such as water activity, protein content, fluidity (carr index and hausner ratio), scanning electron microscopy, secondary structure, amino acid and nutritional parameters, thermal stability. The results demonstrated that drying techniques significantly altered the protein structure and conformation of ASPI, resulting in different physical, chemical, and functional characteristics. The spray drying technique showed the best functional characteristics, such as solubility, water holding capacity, oil holding capacity solubility, foaming capacity and foaming stability, and emulsion activity and stability. Moreover, the capacity of hydrogel models was determined by fabricating hydrogel in the presence of a mixture of protein and locust bean gum in order to assess the influence of different drying techniques. To achieve thus, the results clearly showed that spray dried techniques based on the hydrogel system had the highest protein leachability, swelling ratio and water holding capacity. According to their textural properties, hydrogel models made from freeze-dried and spray-dried proteins produced the best results. Hydrogel models displayed elastic characteristics instead of viscous features. Nevertheless, the degrees of elasticity differed. Incorporating spray-dried protein and locust bean gum into hydrogel models significantly improved the bioactive component delivery method's efficiency compared to using only protein models.