The effectts of stress treatments on glycan profiling in soybean proteins
Stres uygulamalarının soya proteinleri glikan profilleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 895680
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MELİH TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Genetics, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Soya (Glycine max. L.), faydalı etkileri\ protein ve yağ içeriği nedeniyle dünya çapında ekonomik olarak önemli bir mahsuldür. Soyanın gıda, hayvan yemi, mamalarda ve çeşitli endüstrilerde sıklıkla kullanılması, soya fasulyesine olan talebin artmasının nedenlerinden biridir. Bir translasyon sonrası modifikasyon olan glikozilasyon, bitkilerde glikanları proteinlere bağlanmasıdır. Glikanlar probiyotik bakteriler üzerinde faydalı etkileri olduğu bilinen şekerlerdir. Son zamanlarda, glikanların prebiyotik etkisinin optimum koşullarının belirlenmesi amacıyla glikozilasyon süreçlerinin ve glikan profillerinin incelendiği, glikoproteomik alanı öne çıkmıştır. Bu doğrultuda, bu tez çalışması kapsamında farklı abiyotik stres koşullarının soya fidelerinin glikan profillerinde herhangi bir değişikliğe neden olup olmadığı ve olası prebiyotik nitelikleri sorgulanmıştır. Çalışmada soya tohumları pH, tuz, ozmotik, ısı ve ışık gibi farklı stres koşulları altında çimlendirilmiş ve proteinler izole edilerek sodyum dodesil sülfat-poliakrilamid jel elektroforez (SDS-PAGE) yöntemi ile ayrılmıştır. Ardından kütle spektrometresi (MS) veya prebiyotik özellik analizi için farklı enzimler kullanarak glikan hidrolizi ve salımı sağlanmıştır. Tüm koşullar için ölüm oranlarının çeşitli olduğunun bulunması, abiyotik stresin soya üzerindeki etkisini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın bulguları, tohumlar için en ölümcül stresin düşük pH olduğunu göstermiştir. Farklı stres koşullarında yetiştirilen soyaların protein miktarlarının ölçülmesi ve görselleştirilmesi, gruplar arasında farklı protein yoğunlukları ve konstantrasyonlarını ortaya koymuştur; düşük pH stres, genel protein konsntrasyonunu azaltırken, düşük tuz ve kısa süreli ışık stresi gibi hafif koşulları minimal değişikliklere neden olmuştur. Glikan profilleme çalışmaları, stress koşullarının glikan çeşitliliği ve yapılarını değiştirdiğini göstermiştir; yiksek pH stresi her ikisini de azaltırken, yüksek tuzluluk, sıcaklık, ışık ve ozmotik stresler bunları artırmıştır. Prebiyotik çalışmalar, ışık ve sıcaklık streslerinin baze bakteri türlerinde büyümeyi artırdığını ve strese bağlı deşien soya proteinlerinin potansitel prebiyotik faydalar sunabileceğini göstermiştir. Bu bulgular literatüre katkıda bulunurken, strese maruz kalan soya proteinlerinin prebiyotik potansiyellerini keşfetmek için yeni araştırma alanı açmakta ancak bitki verimini ve prebiyotik özellikleri optimize etmek için daha fazla araştırma önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Soybean (Glycine max. L.) is an important crop around the world regarding its beneficial effects and protein and oil content. Frequent use of soybean as food, livestock feed, in formulas and in various industries is one of the reasons for increasing demand of soybean. Glycosylation, an important post-translational modification, is routine for plants and has various responsibilities within the plant which attaches glycans to proteins. Glycans are sugars known to have favorable effects on probiotic bacteria and consequently, human health. Study of these glycosylation processes and glycan profiles, glycoproteomics, is an outstanding field to obtain optimums for glycans as probiotics. Within this direction, within the course of this thesis study, whether different abiotic stress conditions caused any changes in soybean seedlings' glycan profiles and their possible prebiotic qualities have been questioned. For this reason, soybean seeds were grown under different stress conditions such as acidity, alkalinity, salinity, osmotic, cold and dark. Proteins were isolated and visualized from these seedlings followed by glycan hydrolyzation and release via different enzymes for either MS or prebiotic property analysis. The mortality rates for all treatments were found to be various, demonstrating the effect of abiotic stress on soybean seeds. Low pH stress was found to be the most lethal within the course of this study. Protein quantification and visualization under different stress conditions revaled different protein concentrations and densities among the groups, low pH stress reducing the overall protein concentration whereas mild conditions like low salinity and shor-time light stress caused minimal changes. Glycan profiling studies revealed that stress conditions altered glycan complexity and variety, with high-pH stress reducing both, while high salinity, temperature, light and osmotic stresses increased them. Prebiotic studies showed bacterial growth responses varied depending on the glycan source, with light and temperature stresses enhancing growth in certain bacterial strains, suggesting potential perbiotic benefist from stress-induced changes in soybean proteins. These findings open provide a deeper perspective and contribute the literature and also opens new avenues for exploring the prebiotic potential of stress-altered soybean proteins, although further research is recommended to optimize plant yield and prebiotic propoerties.