Vicdani ret hakkı
Right to conscientious objection
- Tez No: 895704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Vicdani Ret Hakkı; sosyolojik, felsefi, askeri, ekonomik, psikolojik öğeler barındıran bir kavramdır. Bu hak en basit tanımıyla zorunlu askerliğe ve uygulamalarına karşı çıkmak olarak tanımlanabilir. Birçok dünya ülkesinde bireyin yaşamını derinden etkileyen zorunlu askerlik uygulaması ve bu uygulamaya karşı gelişen vicdani ret hakkının hukuki boyutu çalışmada ele alınacak; hakkın doğuşu, gelişimi ve bugünkü durumu ile ilgili açıklamalar yapılacaktır. Vicdani reddin hak olarak tanınması hemen hemen tüm ülkelerde bir direnişin sonucunda gerçekleşmiştir. Bu kapsamda çalışmada Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Yunanistan, İngiltere, İsrail, Rusya, İran, Çin, İspanya, Meksika, Hollanda, Kuzey Kore, Güney Kore ülkelerinde yaşanan vicdani ret mücadelesine de yer verilmiştir. Bu kararlı mücadele sonucunda günümüzde Türkiye hariç Avrupa Konseyi üyesi ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tamamı vicdani reddi bir hak olarak kabul etmiş durumdadır. Şüphesiz günümüz demokratik devletleri vicdani reddin bir hak olduğu konusunda fikir birliği içerisindedir. Türkiye, vicdani reddi bir hak olarak kabul ederek tarafı olduğu uluslararası kurumların ve sözleşmelerin kendisine yüklediği yükümlülükleri yerine getirmeli, uluslararası arenada demokratik devlet kimliğini korumalıdır.
Özet (Çeviri)
Right to Conscientious Objection; It is a concept that includes sociological, philosophical, military, economic and psychological elements. This right can simply be defined as opposing compulsory military service and its practices. The practice of compulsory military service, which deeply affects the lives of individuals in many countries around the world, and the legal dimension of the right to conscientious objection that has developed against this practice will be discussed in the study; Explanations will be made about the birth, development and current situation of the right. The recognition of conscientious objection as a right has been achieved as a result of resistance in almost all countries. As a result of this determined resistance, today, all Council of Europe and European Union member countries, except Turkey, have accepted conscientious objection as a right. The study also includes the struggle for conscientious objection in the United States, Germany, Greece, England, Israel, Russia, Iran, China, Spain, Mexico, Netherlands, North Korea and South Korea. Undoubtedly, today's democratic states agree that conscientious objection is a right. By accepting conscientious objection as a right, Turkey must fulfill the obligations imposed on it by the international institutions and agreements to which it is a party and must preserve its identity as a democratic state in the international arena.