Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan personelin merhamet yorgunluğu ile nakil reddi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between compassion fatigue and transport rejection of personnel working in pre-hospital emergency health services
- Tez No: 895717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri, hasta veya yaralının birincil muayenesinin yapılmasını, tedavilerinin başlatılmasını ve aynı zamanda uygun taşıma teknikleriyle hastaneye nakledilmesini kapsamaktadır. Merhamet yorgunluğu, kişide oluşan tükenmeden dolayı ortaya çıkan mental ve fiziksel performansın azalması tanımlanmaktadır. Nakil reddi kavramı hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan acil tıp teknisyenlerinin ve paramediklerin vakaları olay yerinde muayene ettikten sonra hastaneye götürülmesi gerektiği halde hastaların kendi istekleriyle hastaneye gitmek istememelerine denilmektedir. Bu tez çalışmasında hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının nakil reddi yapılan vakaların merhamet yorgunluğu ile olan ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma betimsel tarzda yapılandırılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan sorular uzman görüşüne sunulmuş ve 25 soruluk bir anket oluşturulmuştur. Yapılan bu ankete 203 hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanı katılmıştır. Veri analizinde SPSS 26.0 istatistik yazılımı kullanılmıştır. Veriler mod, frekans, yüzde gibi tanımlayıcı istatistikler ile özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pre-hospital emergency health services include the primary examination of the patient or injured person, the initiation of their treatment, and their transportation to the hospital with appropriate transportation techniques. Compassion fatigue is defined as the decrease in mental and physical performance that occurs due to exhaustion in the person. The concept of transportation refusal refers to the refusal of patients to go to the hospital by emergency medical technicians and paramedics working in pre-hospital emergency health services, even though they should be taken to the hospital after examining the cases at the scene. This thesis aims to examine the relationship between compassion fatigue and cases where transportation is refused by pre-hospital emergency health services workers. The research was structured in a descriptive manner. The questions prepared by the researcher were presented to expert opinion and a 25-question survey was created. 203 pre-hospital emergency health services workers participated in this survey. SPSS 26.0 statistical software was used in data analysis. Data were summarized with summary statistics such as mode, frequency, percentage. In addition, chi-square significance test was applied between the data obtained from the variables within the scope of the survey and cross-tabulation examinations were made. It was determined that there was a significant relationship between the answers given to the question“I do not feel emotionally close to people towards their own pain”and the level of fatigue experienced by people, the rate of being affected by the pain of patients, and how the people they examined felt about the situations they experienced (respectively; p=0.004, p)