İvesi koyunlarında myostatin (GGF8) geni promotor bölgesindeki polimorfizm ve kuzularda büyüme ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of polymorphism in the promoter region of myostatin (GDF8) gene in ewes and its relationship with lamb growth
- Tez No: 895732
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BOZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Sunulan bu tez çalışmasında Şanlıurfa'da yetiştirilen İvesi ırkı koyunların MSTN geni promotor bölgesindeki polimorfizmin sekans analizi ile belirlenmesi ve tespit edilen polimorfizm ile kuzuların doğum ağırlığı ve farklı dönemlerdeki canlı ağırlıkları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün Tektek Dağları istasyonunda test projesi olarak yetiştirilen ivesi ırkı kuzular (n=133) ile kuzuların babalarından (n=7) alınan kan örnekleri oluşturmuştur. Kuzuların doğum, 30., 60., ve 90. gün canlı ağırlıkları kaydedilmiştir. Kan örneklerinden fenol koroform ekstraksiyonu ile DNA izolasyonu yapılmıştır. Elde edilen DNA örnekleri koyun myostatin (GDF8) geninin promotor bölgesinin çoğaltılması amacıyla polimeraz zincir reaksionunda (PCR) kullanılmıştır. Koyun promotor bölgesinin 1132 bç kısmı PCR işlemi ile çoğaltılmış ve sekans analizi ile baz dizisi belirlenmiştir. Tespit edilen polimorfizmin (-783G>A) kuzularda belirlenmesi amacıyla alel spesifik PCR yöntemi kullanılmıştır. Allel spesifik PCR işlemleri sonucunda GG, GA ve AA olmak üzere üç farklı genotip tespit edilmiştir. Bu genotiplerin frekansları sırasıyla 0.59; 0.35 ve 0.06 olarak bulunurken G allelinin frekansı 0.76, A allelinin frekansı ise 0.24 olarak hesaplanmıştır. Kuzuların doğum, 30., 60., ve 90. gün canlı ağırlıkları üzerine cinsiyet ve doğum tipinin etkisi istatistiksel olarak önemli bulunurken, genotip ve babanın etkisi önemsiz bulunmuştur. Laktasyon sırasının sadece doğum ağırlığına önemli etkisi varken, 30., 60., ve 90. gün canlı ağırlıkları üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur. Sonuç olarak İvesi koyunularınınn GDF8 geni promotor bölgesi -783. nükleotidde bir G>A polimorfizmi tespit edilmiştir. Bu polimorfizmin kuzuların doğum, 30., 60., ve 90. gün canlı ağırlıkları üzerine önemli bir etkisinin bulunmadığı, cinsiyet ve doğum tipinin ise incelenen parametreler üzerine önemli bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the polymorphism in the promoter region of MSTN gene of Ivesi breed sheep raised in Şanlıurfa by sequence analysis and to investigate the relationship between the detected polymorphism and birth weight and live weight of lambs at different periods. The animal material of the study consisted of ivesi lambs (n=133) raised as a test project in Tektek Mountains station of GAP Agricultural Research Institute Directorate and blood samples taken from the fathers of the lambs (n=7). Birth, 30th, 60th, and 90th day live weights of the lambs were recorded. DNA was isolated from blood samples by phenol choroform extraction. The DNA samples obtained were used in polymerase chain reaction (PCR) to amplify the promoter region of sheep myostatin (GDF8) gene. The 1132 bp fragment of the sheep promoter region was amplified by PCR and the base sequence was determined by sequence analysis. Allele specific PCR method was used to determine the detected polymorphism (-783G>A) in lambs. Three different genotypes (GG, GA, AA) were detected as a result of allele specific PCR. The frequencies of these genotypes were found to be 0.59, 0.35 and 0.06 respectively, while the frequency of G allele was 0.76 and the frequency of A allele was 0.24.The effect of sex and birth type on birth weight, 30th, 60th, and 90th day live weights of lambs was statistically significant, while the effect of genotype and sire was found insignificant. Lactation order had a significant effect only on birth weight, while its effect on 30th, 60th, and 90th day live weights was found to be insignificant. In conclusion, a G>A polymorphism was found at nucleotide -783 in the promoter region of the GDF8 gene of Awassi sheep. This polymorphism had no significant effect on birth, 30th, 60th, and 90th day live weights of lambs, but the effect of sex and type of birth was found to be significant.