Ailenin yabancıları: Yeşilçam güldürü filmlerinde enişte ve yenge temsilleri (1970-1990)
Outsiders in the family: Representations of brother-in-law and sister-in-law in yeşilçam laughs (1970-1990)
  1. Tez No: 895739
  2. Yazar: MEHMET ALİ SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Yabancı olgusu antik dönemden günümüze güncelliğini koruyan kadim bir figürdür. Genel olarak aşina olunmayan ve uzak anlamlarını içeren yabancılık kavramı, tarih boyunca kişi, mekân ve nesneler için sıkça kullanılmıştır. Dışarlıklı kavramı ise yabancı ifadesine benzer bir şekilde daha yakın insani ilişkileri ifade eden başka bir terim olarak kullanılmıştır. Bu iki kavramın makro ölçekte toplumsal ilişkiler için yoğun olarak kullanıldığı bilinmektedir; ancak daha birincil ilişkilerdeki kullanımı anlamındaki bilgiler sınırlıdır. Bu çalışma, Türk aile yapısı ve akrabalık-hısımlık ilişkileri ekseninde aileye evlilik yoluyla dahil olan yabancıların/dışarlıklıların görünümünü 1970-1990 yılları arasında üretilen Yeşilçam güldürü filmleri üzerinden irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, literatür taramasıyla elde edilen kuramsal çerçeve ekseninde, rastgele amaçlı örneklemle belirlenen altı film, nitel araştırma yöntemlerinden olan betimsel analiz yöntemine bağlı kalınarak çözümlenmiştir. Ele alınan filmlerden elde edilen temel bulgu ise, 'evren olarak belirlenen yıllar arasında üretilen filmlerde, aileye dışarıdan dahil olan dışarlıklı karakterlerin temsilinin, Türkiye'de gelişen toplumsal dönüşümlerle ilginç bağlantılar içerdiği' olmuştur.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of the foreigner is an ancient figure that has maintained its topicality from antiquity to the present day. The concept of foreignness, which generally means unfamiliar and distant, has been used frequently throughout history for people, places and objects. The concept of outsider, on the other hand, has been used as another term expressing closer human relations in a similar way to the term foreigner. It is known that these two concepts are used extensively for social relations on a macro scale; however, information on their use in more primary relationships is limited. This study aims to examine the appearance of foreigners/foreigners who enter the family through marriage on the axis of Turkish family structure and kinship-sibling relations through Yeşilçam comedy films produced between 1970-1990. In this context, on the axis of the theoretical framework obtained from the literature review, six films selected by random purposive sampling were analysed by adhering to the descriptive analysis method, which is one of the qualitative research methods. The main finding obtained from the films analysed is that 'in the films produced between the years determined as the universe, the representation of outsider characters who are included in the family from outside has interesting connections with the social transformations in Turkey'.