Ortaokul öğrencilerinin üstbilişsel farkındalık düzeyleri ile matematik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between metacognitive awareness levels and mathematics achievement of secondary school students
  1. Tez No: 895781
  2. Yazar: NESLİHAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma Fen ve Mühendislik Bilimleri Etik Kurulu'nun 30/11/2023 tarih ve E-20189260-100-509783 sayılı kararı ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin üstbilişsel farkındalık düzeyleri ile matematik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim senesinde bir devlet ortaokulunda 5., 6., 7. ve 8. sınıflarda eğitim görmekte olan toplam 242 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Çocuklar için Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği B Formu, Matematik Başarı Puanı ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin elde edilebilmesi için öğrencilere üstbilişsel farkındalık ölçeği uygulanmış ve matematik başarı puanlarının belirlenebilmesi için öğrencilerin dönem sonu matematik dersi karne notlarına bakılmıştır. Nitel verilerin elde edilebilmesi için ise her sınıf seviyesinden ölçek puanlarına göre üstbilişsel farkındalık düzeyleri düşük, orta, yüksek düzeyde birer öğrenci seçilerek toplam 12 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Veriler Kruskal Wallis, Mann Whitney-U ve Spearman Sıra Farkları Korelasyonu analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde ortaokul öğrencilerinin üstbilişsel farkındalık düzeyleri ile matematik başarılarının anlamlı bir ilişkisi olduğuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin üstbilişsel farkındalıkları ile matematik başarılarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Ortaokul öğrencilerinin üstbilişsel farkındalık düzeylerinin sınıf seviyesi ve cinsiyet değişkenlerine göre anlamlı farklılaştığı, matematik başarı puanlarının ise sınıf seviyesi değişkenine göre anlamlı farklılaşırken cinsiyete göre farklılaşmadığı görülmüştür. Üstbilişsel farkındalığı yüksek öğrencilerin öğrenme süreçlerinde daha aktif oldukları, daha fazla üstbilişsel becerilerini kullandıkları ve kendilerini daha iyi ifade ettikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the decision of the Science and Engineering Sciences Ethics Committee dated 30/11/2023 and numbered E-20189260-100-509783. This study aimed to examine the relationship between secondary school students' metacognitive awareness levels and mathematics achievement. Mixed research method was used in the research. The research was conducted with a total of 242 students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades at a public secondary school in the 2023-2024 academic year. The data of the study were collected using the Metacognitive Awareness Scale for Children Form B, Mathematics Achievement Score and Semi-Structured Interview Questions. In order to obtain quantitative data, a metacognitive awareness scale was applied to the students, and in order to determine their mathematics achievement scores, the students' end-of-term mathematics course report cards were examined. In order to obtain qualitative data, a semi-structured interview was conducted with a total of 12 students by selecting one student from each grade level with low, medium and high levels of metacognitive awareness according to their scale scores. Data were analyzed using Kruskal Wallis, Mann Whitney-U and Spearman Rank Difference Correlation analyses. As a result of the research, it was found that there was a significant relationship between the metacognitive awareness levels of secondary school students and their mathematics achievement. It was observed that the students' metacognitive awareness and mathematics achievement were at a medium level. It was observed that the metacognitive awareness levels of secondary school students differed significantly according to grade level and gender variables, while their mathematics achievement scores differed significantly according to the grade level variable but did not differ according to gender. It was concluded that students with high metacognitive awareness are more active in the learning process, use more metacognitive skills and express themselves better.