An experimental study on the framing of the new constitution and social distance among groups in Turkey: Security versus liberty frames, personality and political values
Türkiye'de yeni anayasa çerçeveleri ve gruplar arası toplumsal uzaklığın deneysel bir çalışması: Güvenlikçi ya da özgürlükçü çerçeve, kişilik özellikleri ve siyasi değerler
- Tez No: 895787
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, güvenlik ve özgürlük temalı anayasa senaryolarının Türkiye'deki üniversite öğrencileri arasında sosyal mesafe ve siyasi tolerans üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, 2016'daki darbe girişimi sonrası güvenlik ve özgürlük kavramlarının nasıl algılandığını ve bu çerçevelerin sosyal gruplara yönelik tutumlarını nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Deneysel manipülasyon ve nicel analiz yöntemleri kullanılarak, katılımcıların sosyal mesafe, tolerans düzeyleri ve duygusal tepkilerindeki değişimler, farklı çerçevelere maruz kalmalarından önce ve sonra ölçülmüştür. Sonuçlar, güvenlik temalı çerçevenin, katılımcılar arasında en az beğenilen gruplara karşı daha yüksek sosyal mesafe puanlarına yol açtığını göstermiştir. Bu bulgu, güvenlik vurgusunun sosyal mesafeyi artırabileceğini ve bazı gruplara karşı daha fazla yabancılaşmaya neden olabileceğini ortaya koymaktadır. Ancak, siyasi tolerans düzeyleri arasında çerçeveler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca, sosyo-ekonomik durumun negatif duygular üzerinde önemli bir etkisi olduğu, düşük sosyo-ekonomik duruma sahip katılımcıların daha yüksek negatif duygular yaşadığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'deki önemli bir sosyo-politik olayın ardından siyasi hoşgörü ve sosyal mesafenin nasıl şekillendiğini anlamaya yönelik önemli bir katkı sunmaktadır. Güvenlik ve özgürlük kavramlarının farklı çerçevelerle sunulmasının sosyal tutumlar üzerindeki etkilerini vurgulayan bu araştırma, gelecekteki çalışmalara ışık tutacak niteliktedir ve sosyo-ekonomik faktörlerin duygusal tepkiler üzerindeki rolünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of security and liberty-framed constitutional vignettes on social distance and political tolerance among university students in Türkiye. The research was conducted in the aftermath of the 2016 coup attempt, exploring how concepts of security and liberty influence attitudes toward various social groups. Using experimental manipulation and quantitative analysis, the study measured changes in social distance, tolerance levels, and emotional responses before and after exposure to different framing scenarios. The findings revealed that the security-framed scenarios led to higher social distance scores toward least-liked groups, indicating that emphasizing security may increase social distance and alienation towards certain groups. However, there was no significant difference in political tolerance levels between the security and liberty frames. Additionally, socio-economic status was found to significantly affect negative emotions, with lower socio-economic status associated with higher levels of negative affect. This study makes a significant contribution to understanding how political framing impacts social attitudes in a post-crisis context. By examining the effects of security and liberty framing on social distance and tolerance in the wake of a major socio-political event, this research provides valuable insights into the psychological and social dynamics at play. The findings also highlight the role of socio-economic factors in shaping emotional responses, offering important considerations for future research in this area.