اجلانب اللغوي واألديب يف كتايب لوائح املعاين ومواهب املنان ملال حسين كجر
Molla Hüsnî Geçer'in Levâihu'l-me'âni ve Mevâhibu´l-mennân adlı eserlerinin dilbilimsel ve edebi yönü
- Tez No: 895788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BİLAL TOLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Molla Hüsnî Efendi'nin Levâihü'l-me'ânî fî ba'di âyâti'l-mesânî ile Mevâhibü'l-mennân fî tefsiri Sureti'r-rahmân adlı eserlerinde ele aldığı nahiv, belagat ve edebiyat konuları temel odak noktası olarak incelenmiştir. Çalışma giriş ve üç ana bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde, Molla Hüsnî Efendi'nin hayatı, ilmi konumu ve ilim hakkındaki görüşleri ele alınmıştır. Birinci bölümde müellifin dilbilimci yönü, konuları ele alış yöntemi, eserlerinde kullandığı kaynakları ve alimlerin görüşlerini ele alışı gibi konular incelenmiştir. İkinci bölümde kaleme aldığı eserlerin edebi yönü ve eserlerinde ele aldığı konuların muhtevası ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Molla Hüsnî Efendi'nin edebi yönü örnekler ışığında açıklanmıştır. Bu bağlamda her iki eserinde ele aldığı edebi konular ve ayetleri tefsirde ortaya koyduğu edebi üslubun kritiği yapılmıştır. Çalışma neticesinde Molla Hüsnî Efendi'nin, ayetleri tefsir ederken öncelikle kelimelerin etimolojik tahlilini yaptığı, varsa terimsel yönünü tahlil ettiği, ardından ayetleri dil kuralları ve belagat ilmi açısından incelediği tespit edilmiştir. Müellif bazen konu bağlamında nahiv ve sarf konularına değinerek dilbilgisi kuralları hakkında detaylı bilgi vermiş ve kelimelerin anlamlarını ayrıntılı bir şekilde ele almıştır. Öne sürdüğü görüşlerini desteklemek veya konuyu açığa kavuşturmak amacıyla Arap edebiyatçıların şiirlerden veya kendi şiirlerinden örnekler vermiştir.
Özet (Çeviri)
The research revolves around what Mulla Hosni - may God have mercy upon him - wrote in his two books of grammatical and rhetorical issues and literary trends, and his explanation of those issues in his two books, 'Asdaf al-Anfas. The title was included in the book (lawayih al-Maeani fi Baedh Ayat al-Mathani), and the other book is“al-Kuliyaat”and it contains (Mawahib al-Manan fi Tafsir Surat al-Rahman). The research consists of an introduction and three chapters. The methodology, sources and references that the researcher benefited from, and the era and environment in which Mulla Hosni lived from the date of his birth until his death were mentioned in the introduction. In the first chapter, his translation, his scientific life, and his talk about science, as well as teaching the Arabic language in the In the second chapter, the linguistic aspect, its methodology, and its sources were mentioned, and he took the statements of scholars in his two books,“Lawa'ih alMa'ani min Ba'd Ayat al-Mathani”and“Mawahib al-Mannan fi Tafsir Surat alRahman”.In the third chapter, the literary aspect of the two previous books was mentioned, and an attempt was made to shed light on those issues that he dealt with in his two books. When he interprets the verses, he begins by defining the word. He focuses on the verse in terms of language and literature. Sometimes the issue is grammatical or morphological. He clarifies it and explains its vocabulary. He comments on the word and details it in comprehensive detail and he brings verses from other people's poetry or from his own poetry. The scholars before did not specialize in one of the sciences, but rather in various sciences, and among those scholar was Mullah Hosni - may God have mercy upon him - how he combined those xiv sciences. In his interpretation of those verses, he combined mysticism, interpretation, language, rhetoric, verses of poetry, and thoughts from his poetry, and he brought stories and anecdotes in interpreting those verses. Here it should be noted that our scholars, including Mullah Hosni, have mastered various types of sciences and specialized in Arabic language with more attention to its superiority over other sciences, as it is the language of the Qur'an and Arabic is the source and resource of all sciences, hence the passion and love for it.