İdari çalışan performansının incelenmesinde bir vakıf üniversitesi örneği
A vakif university example in examining administrative employee performance
- Tez No: 895792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALPAGO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüz organizasyonlarında performans değerleme sistemleri hem yöneticiler hem de çalışanlar açısından büyük bir önem taşımaktadır. Değerleme sonuçlarının çalışanlar ile ilgili kararlara yansıtılması hem alınan kararlarda adaleti sağlarken hem de çalışanların motivasyonlarının artmasını sağlamaktadır. Performans değerleme sistemi insanı baz alan karşılıklı iletişime dayalı bir sistemdir. Bu nedenle de değerleme çalışmalarının başarısı, performans değerleme süreci ile performans değerleme sonuçlarının kullanıldığı alanlara karşı çalışan tutumlarından etkilenmektedir. Bu araştırmada performans değerleme sonuçlarının kullanıldığı alanlara karşı çalışan tutumları belirlenmeye çalışılmaktadır. Araştırmamızın ilk bölümünde performans, performans değerleme ve performans yönetim kavramlarının tanımı, tarihsel gelişimi, önemi, uygulama nedenleri, amaçları, temel unsurları, yararları, taşıması gereken özellikleri, değerlemeyi kimin tarafından yapıldığı, ne zaman yapıldığı, dikkat edilecek hususları, yararlanılan başlıca bilim dalları ve yöntem kuramları, aşamaları ve nedenlerinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde, performans değerlendirme süreci ve yöntemlerinden bahsedilmektedir. Üçüncü bölümünde, ücret ve kariyer yönteminden, stratejik planlamadan, eğitim ihtiyaçlarından belirlenmesinden, rotasyon, iş genişletme, iş zenginleştirme uygulamalarından ve sözleşme yenileme ve işten çıkarma konularından bahsedilmektedir. Üçüncü bölümü, araştırmamızın uygulama kısmı oluşturmaktadır. Bu bölümde performans değerleme sonuçlarının kullanıldığı alanlara karşı çalışan tutumları belirlenmeye çalışılmaktadır. Araştırmamız Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nde faaliyet gösteren idari çalışan üzerindeki yetkili amir tarafından mülakat çalışması kullanılmıştır. Son bölümde ise FSMVÜ dijitalleşme ve performans politikasından bahsedilmiştir. Araştırmamıza göre çalışanların tutumları sahip oldukları iş unvanlarına ve görev yaptıkları bölümlerine göre farklılık göstermektedir. Performans değerleme sisteminde kullanılan kriterler ve bu kriterlere verilen değerde çalışanların tutumlarında etkili olmaktadır. Ayrıca organizasyonda uygulanan kariyer, ücretlendirme, eğitim v.b. sistemlerin belirli bir standarda göre uygulanıp uygulanmaması da çalışan tutumlarında etkili olmaktadır. Çalışmamızın sonucuna göre, performans değerleme sonuçlarının eğitim, kariyer, ücretlendirme, iş rotasyonu, stratejik planlama ve işten çıkartma gibi faaliyetlerde veri kaynağı olarak kullanılmasına karşı çalışanlar olumlu bir tutum geliştirmektedirler.
Özet (Çeviri)
In today's organizations, performance appraisal systems are essential for managers and employees. Reflecting on the appraisal results on decisions regarding employees both ensures justice in the decisions taken and increases the motivation of employees. The performance appraisal system is based on mutual communication and is human-centered. Therefore, the success of appraisal studies is affected by employees' attitudes towards the areas where performance appraisal results are used and the performance appraisal process. This research tries to determine employees' attitudes toward the areas where the performance appraisal results are used. In the first part of our research, the definition of the concepts of performance, performance appraisal, and performance management, their historical development, importance, reasons for application, purposes, essential elements, benefits, features that they should have, who makes the appraisal when it is made, points to be considered, main branches of science and method theories used, stages and reasons are mentioned. In the second part, the performance appraisal process and methods are mentioned. The third part mentions the wage and career method, strategic planning, determination of training needs, rotation, job expansion, job enrichment applications, and contract renewal and dismissal issues. The third section is the application part of our research. In this section, we determine the employees' attitudes toward the areas where performance evaluation results are used. Our research used an interview study by the authorized supervisor of the administrative employee at Fatih Sultan Mehmet Vakıf University. In the last section, FSMVÜ digitalization and performance policy are mentioned. According to our research, employees' attitudes vary according to their job titles and their work departments. The criteria used in the performance evaluation system and the value given to these criteria effectively influence the employees' attitudes. In addition, whether the career, compensation, training, etc. systems applied in the organization are applied according to a certain standard or not is also effective in influencing employee attitudes. According to our study, employees develop a positive attitude towards using performance evaluation results as a data source in activities such as education, career, compensation, job rotation, strategic planning, and dismissal.