Normal ve yüksek kavrama oranlı dişli çarklarda süren taraf basınç açısı ve diş başı yüksekliğinin kavrama rijitliğine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of drive side pressure angle and addendum on mesh stiffness of the gears with normal and high contact ratios
  1. Tez No: 895790
  2. Yazar: NURULLAH BARIŞ SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kavrama rijitliği ve tek diş rijitliği, dişli tasarım parametrelerinin en önemlileri arasında gösterilebilir. Diş rijitliği, temas halindeki dişliler arasındaki yük paylaşımını belirleyen en önemli parametrelerden biridir. Bu tezde, normal ve yüksek kavrama oranlı dişli çarklarda süren taraf basınç açısı ve diş başı yüksekliğinin kavrama rijitliğine olan etkisi incelenmiştir. Kavrama rijitliğinin hesaplanabilmesi için geliştirilen kapsamlı bir yöntem ele alınmıştır. Dişlilerin tasarımı yapılmak üzere MATLAB ortamında bir program hazırlanarak, farklı parametrelere sahip dişlilerin 3D CAD geometrileri oluşturulmuştur. 3D CAD modelleri oluşturulan dişli çark geometrileri ANSYS ortamına aktarılarak, genel sonlu elemanlar analiz işlemi uygulanmıştır. Sonlu elemanlar analizi ile elde edilen toplam deformasyon değerleri ile rijitlik değerleri elde edilmiştir. Dişlilerin kavrama rijitliklerinin hesaplanmasında, elde edilen diş rijitliği değerleri kullanılmıştır. Farklı parametrelerle tasarımı yapılan dişlilere ait kavrama rijitlikleri farklı durumlar için karşılaştırılıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mesh stiffness and single tooth stiffness can be considered among the most important gear design parameters. Tooth stiffness is one of the most important parameters that determines the load sharing between gears in contact. In this thesis, the effect of drive side pressure angle and addendum on the mesh stiffness in spur gears with normal and high contact ratios was examined. A comprehensive method developed to calculate mesh stiffness is discussed. A program was prepared in the MATLAB environment to design the gears, and 3D CAD geometries of the gears with different parameters were created. Gear geometries created from 3D CAD models were transferred to the ANSYS environment and general finite element analysis process was applied. Stiffness values were obtained with the total deformation values obtained by finite element analysis. The obtained tooth stiffness values were used in calculating the mesh stiffness of the gears. The mesh stiffnesses of gears designed with different parameters were compared and examined for different situations.