The role of souvenir design in urban branding
Kent markalaşmasında hedı̇yelı̇k eşya tasarımının rolü
  1. Tez No: 895811
  2. Yazar: BARKIN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI GÜRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hediyelik eşyalar ticari olarak satışa sunulan ve hediye olarak başka kişilere vermeye uygun olabilecek bir şekilde paketlenen ürünlerdir. Hediyelik eşyalar genellikle yerel üreticiler tarafından el emeğiyle üretilen objelerdir. Satın alan kişinin başka insanlara verebileceği ve bu sayede insanların evini, odasını, ofisini süslemeye veya dekore etmeye yarayan güzel objelerdir. İnsanların birbirleriyle iyi bir ilişki kurması adına hediyelik eşyalar önemli bir yer tutmaktadır. İnsanların birbirine verdikleri değerin bir göstergesi olarak görülebilir. Bu durum insanların aralarında pozitif bağ kurmasına yarayabilir. Hediyelik eşya ve kent markalaşması ise insan ve kentin arasındaki bağ olarak ilişkilendirilebilir. Kent markalaşması ise kenti bir marka olarak kavramlaştırma yaklaşımıdır. Kentin markalaşma sürecinde hediyelik eşyalar pozitif bir rol üstleneceği söylenebilir. Yaratılan model sayesinde kent, hediyelik eşya ve sürdürülebilirlik ana temel unsur olarak görülebilir. Sürdürülebilir modelin kentte yaşayan insanların yeteneklerini ve ekonomik gücünü iyileştirmeye yarayacağı düşünülmektedir. Kentin gelecekte ki stratejisini, sürdürülebilirliğini ve yerel üreticilere katkıları bütünleştirilebilirse kentin hediyelik eşya tasarımında yerel üreticilere olan katkısını önemli ölçüde fayda sağlayacağına inanıyorum.
Özet (Çeviri)
Souvenirs are products that are commercially available for sale and packaged in a way suitable for giving as gifts. Souvenirs are beautiful objects that are usually produced by local producers and can be given to other people by the purchaser. Souvenirs have an important place for people to establish a good relationship with each other. It can be seen as an indicator of the value people give to each other. Can help people to establish a positive bond between them. This bond can also be associated with city branding. The role of souvenirs in the branding process of the city can be of great importance here. The process may require a great deal of dedication and integration. The competencies of the people living in the city in this field may need to be revealed and a sustainable model may need to be designed. It is envisaged that a sustainable working model can be designed with the feedback of local producers to professionals in the field of souvenir design. The model can be integrated with the city's branding strategy with its sustainability and contribution to local producers, and the city's contribution to local producers in souvenir design can be significantly improved.