Kuşaklararası değişen erkekliğin toplumsal inşasını anlamak
Understanding the social construction of intergenerational changing masculinity
- Tez No: 895828
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AÇIKALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Toplumsal cinsiyet çalışmaları kadına ilişkin birçok konuyu farklı bağlamlarda incelemiştir. Ancak toplumsal cinsiyet söz konusu olduğunda sadece kadınlarla ilgili değil, erkeklerle de ilgili yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır. Erkeklik çalışmaları, kadın çalışmalarına göre yeni gelişen bir alan olmasının yanında, bu alanda yapılan çalışmalarda erkekliğin toplum tarafından şekillenen bir kavram olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Başka bir ifadeyle, erkeklik sabit öğelerle tanımlanamaz, sosyo-kültürel öğelerle şekillenir. Dolayısıyla, erkeklik tarihsel olarak değişebildiği gibi toplumdan topluma, kültüre göre farklılık gösterebilir. Erkekliğin tarihsel olarak değişebilir olması aynı zamanda kuşaklar arasında da farklılığa neden olur. Nitekim erkeklik çalışmalarına bakıldığında böyle bir değişimin varlığından bahsetmek mümkündür. Kadının eğitim seviyesinin artması ve çalışma hayatına girmesi, modern aile yapısındaki değişimler gibi birçok etkenle birlikte yeni kuşak erkeklerdeki erkeklik algısı ve kimliği de değişime uğramıştır. Bu çalışmada 50 yaş üstü birinci kuşak ile 20-40 yaş arasında olan ikinci kuşak erkekler arasındaki değişen erkeklik incelenmiştir. Kuşaklar arasındaki değişen erkekliğin toplumsal nedenlerle olan bağı kurulmuştur. Bu araştırma sonucunda kuşaklararası erkekliğin en net şekilde ayrıldığı alan aile içi iş bölümü olmuştur. Fakat genç kuşaklar aile içi iş bölümüne katılmalarına rağmen, zihinsel yük kısmını hala üstlenmemektedir ve genç kuşak için gizil sembolik şiddet devam etmektedir. Ayrıca bu çalışmada emeklilik süreci erkekliğin yeni bir aşaması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender studies have examined many issues related to women in various contexts. However, when it comes to gender, there is a need for studies not only on women but also on men. Although masculinity studies is a relatively new field compared to women's studies, the research in this area has concluded that masculinity is a concept shaped by society. In other words, masculinity cannot be defined by fixed elements but is molded by socio-cultural factors. Therefore, masculinity can vary across different societies and cultures and change over time. The historical variability of masculinity also leads to generational differences. Indeed, a review of masculinity studies reveals evidence of such shifts. Factors such as the increase in women's educational attainment, their entry into the workforce, and changes in the structure of the modern family have influenced the perceptions and identities of masculinity in younger generations. This study examines the evolving concept of masculinity between two generations: the first generation over the age of 50 and the second generation aged 20-40. The connection between the changing notions of masculinity across generations and societal causes has been established. The findings of this research indicate that the most distinct area where intergenerational masculinity diverges is the division of labor within the family. Although younger generations are more involved in household chores, they still do not assume the mental load, and latent symbolic violence persists for the younger generation. Moreover, retirement has been identified as a new phase of masculinity in this study.