Epistemolojik bir tartışma alanı olarak sosyolojinin sanatla ilişkisi: Baykan Sezer-Kemal Tahir örneği
The relationship of sociology with art as an epistemological discussion area: The example of Baykan Sezer-Kemal Tahir
  1. Tez No: 895829
  2. Yazar: GÜLŞEN DOĞRAMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı epistemolojik bir alan olarak sanatın bilim ile ilişkisi özelinde sosyolojinin sanat ve edebiyatla ilişkisine yer vermektir. Bu amaç doğrultusunda Baykan Sezer'in sosyolojisinde Kemal Tahir'in izlerini sürerek, sosyolojide sanat ve edebiyat ilişkisi örnek bir olay olarak ele alınmıştır. Bu kapsamda çalışmamızda, konusunu toplumdan alan sosyolojinin ve sanatın birbiriyle etkileşimi, toplumsal değerler ve farklılıklara ilişkin özgün açılımlara dair verilerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Sosyoloji-sanat ilişkisini Baykan Sezer ve Kemal Tahir örneği üzerinden değerlendirmemizin nedeni ise Baykan Sezer'in görüşlerinin ve düşüncelerinin biçimlenmesinde, Kemal Tahir'in etkisinin olduğunu açık bir şekilde ifade etmiş olmasıdır. Çalışmamız nitel araştırma yöntemlerine dayanmakta olup, araştırma deseni olarak durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama teknikleri olarak ise doküman analizi tekniği ve literatür taramasından yararlanılmıştır. Veriler analiz edilirken, metinler üzerinden betimsel analize tabi tutulmuş olup, bulgular daha önceden belirlenmiş temalar ve alt temalar çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bağlamda çalışmada sanat/edebiyat çalışmalarının sosyolojiye özgün değerler açısından bir katkı sunacağı gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to include the relationship between sociology and art and literature in the context of the relationship between art and science as an epistemological field. To achieve this goal, the influence of Kemal Tahir on Baykan Sezer's sociology is investigated, using the relationship between sociology, art, and literature as a case study. In this scope, the interaction between sociology and art, both drawing from society, is examined to reveal original insights on social values and differences. The reason for evaluating the sociology-art relationship through the examples of Baykan Sezer and Kemal Tahir is that Baykan Sezer explicitly acknowledged Kemal Tahir's influence on shaping his views and thoughts. Our study is based on qualitative research methods, employing a case study design. Document analysis and literature review were used as data collection techniques. The data were subjected to descriptive analysis through texts, and the findings were discussed within predetermined themes and sub-themes. In this framework, the study aims to demonstrate that art/literary studies can contribute unique values to sociology.