Anadolu Aleviliğinin toplumsal kökenleri
Social origins of Anatolia Shiism's
- Tez No: 89583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN KIZILÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu araştırına. Alevilik ile ilgilidir. Aleviliğin onaya çıkışı, yayılması ve Kirleri üzerinde durulmakladır. Alevilik, en genci anlamda Ali yanlılığıdır. Bu haliyle İslam kökenli bir anlayış ve örgütlenme biçimidir. Araştırmamızda bu anlayış ve örgütlenme biçiminin temel ö/ellikleri belirlenmekledir. Bununla birlikte. Alevilik, ortaya çıktığı toplum ve mekandan öteki toplumlara doğru yayılırken farklı biçim ve içeriklere bürünmüştür. Bugün Ali yanlılığının birden çok türünden sö/. edilebilmekledir. Bunlardan birisi Anadolu Aleviliğidir. Bu çalışmada özellikle Anadolu Aleviliğinin üzerinde durulmakladır. O'ınuı orlauı çıkışı, yayılması. Selçuklu. Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerindeki durumu irdelenmekledir. Son olarak Anadolu Aleviliğinin günümüz Türkiycsindeki \eri. önemi \e sınıfsal temelleri belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study is on Alevilik. It deals with the source, spread and kinds of Alevilik Alevilik, in most general sense, is Ali' s follovers. It is, in this sense, a kind of organisation. The basic organisation features of this perspective of Alevilik are determined in this stud}-. Moreover, Alevilik became in different content and shape while spreading other societies from the society where it occured first. Today, it can be said that there are more than one kind of Ali' s followers. One these is Anatolian Alevi. In the present study we mainly dealt with Anatolian Alevi. The origin; spread; position in hte period of Seljuk. Ottoman. Turkish Republic are analiyzed in detail in this study. In conclusion it is determined in this study that the position of Anatolian Alevi, importance and its social class are highly significant.