The use and value of assessment for learning (AfL) strategies as perceived by efl instructors at a public university in Türkiye
Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde ingilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlileri tarafından algılanan öğrenme için değerlendirme stratejilerinin kullanımı ve değeri
- Tez No: 895835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS NECMİ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin, Öğrenme için Değerlendirme stratejileri kullanımı ve değerine ait algılarını araştırmıştır. Aynı zamanda, algılarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği ve Öğrenme için Değerlendirme stratejilerinin kullanımı ile bu stratejilere atfedilen değer arasında bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Bu kesitsel tek saha araştırması için nicel veriler 114 İngilizce öğretim görevlisinden bir anket vasıtasıyla toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, Soru Sorma ve Sınıf Tartışması ile Öğretmen Geri Bildirimi'nin en çok değer verilen ve en sık kullanılan Öğrenme için Değerlendirme stratejileriyken, Öğrenme ve Kriterlerin İletilmesi ile Akran ve Öz Değerlendirme'nin en az değer verilen ve kullanılan stratejiler olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ayrıca öğretim görevlilerinin Öğrenme için Değerlendirme stratejilerinin kullanımı ve bu stratejilere verdikleri değer arasında bir uyumsuzluk olduğunu ortaya koymuştur. Bu uyumsuzluklara daha yakından bakıldığında en büyük farkın Akran ve Öz Değerlendirme stratejilerine dair olduğu görülmüştür. Bu da şunu göstermektedir ki, İngilizce öğretim görevlileri Akran ve Öz Değerlendirme stratejilerine büyük önem verirken bu stratejilerin sınıf içi uygulamaları sınırlıdır. Son olarak, cinsiyet, lisans mezuniyet alanı ve değerlendirmeyle ilgili alınan eğitim öğretim görevlilerinin Öğrenme için Değerlendirme stratejilerine dair kullanımını ve/veya değerini etkileyen önemli faktörler arasında yer almazken, yaş, öğretmenlik deneyimi ve lisansüstü mezuniyet alanının önemli faktörler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigated EFL instructors' self-perceived use and value of Assessment for Learning (AfL) strategies at a public university in Türkiye. It also examined whether EFL instructors' perceptions varied based on their demographics as well as whether there was a difference between their perceptions as to the use of Assessment for Learning strategies and the value they attribute to these strategies. For this cross-sectional single-site survey, the quantitative data were collected from 114 EFL instructors through a questionnaire. The findings showed that while Questioning and Classroom Discussion, and Teacher Feedback were the most valued and frequently used Assessment for Learning strategies, Communicating Learning and Criteria and Peer and Self-Assessment were the least valued and used strategies. The results also indicated an incongruence between EFL instructors' value and use of Assessment for Learning strategies. A closer view of the discrepancies revealed the largest gap for Peer and Self-Assessment strategies, which suggests that although EFL instructors attach them high degrees of importance, they demonstrate limited in-class implementation of Peer and Self-Assessment strategies. Finally, it was found in this study that age, years of teaching experience and field of graduate degree were significant factors in instructors' use and/or value of Assessment for Learning strategies, whilst gender, field of undergraduate degree and assessment-related training were not revealed as significant factors.