TFRS 9 finansal araçlar standardı ile 'beklenen kredi zararı yaklaşımı'nın Türk bankacılık sektörüne etkileri üzerine bir araştırma
A research on the effects of tfrs 9 financial instruments standard and 'expected credit loss approach' on the turkish banking sector
  1. Tez No: 895854
  2. Yazar: GÜLLÜZAR KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN TAYLAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
2018 yılında yürürlüğe giren TFRS 9 Finansal Araçlar standardı ile daha önce uygulanmakta olan TMS 39 Finansal Araçlar : Ölçme ve Muhasebeleştirme standardı gereği uygulanmakta olan Gerçekleşen Zarar Modeli yerini Beklenen Kredi Zararı Yaklaşımına bırakmıştır. Bu yeni standart ile birlikte finansal varlıkların sınıflandırılması ve karşılık hesaplama yöntemi değişmiştir. TFRS 9 Finansal Araçlar standardının Türk Bankaları üzerindeki etkilerini ortaya koymak adına yapılan bu çalışmada, sektörde faaliyet gösteren on mevduat bankasının 2013 ile 2023 yılları arasındaki bağımsız denetim raporlarından elde edilen veriler incelenmiş yatay analiz hareketli baz yıl yöntemi ile veriler analiz edilmiştir ve bulgular yorumlanarak sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the TFRS 9 Financial Instruments standard, which was introduced in 2018, the Incurred Loss Model, which was previously implemented in the TMS 39 Financial Instruments: Measurement and Recognition standard, was replaced by the Expected Credit Loss Approach. With this new standard, the classification of financial assets and the provision calculation method have changed. In this study, which was conducted to reveal the effects of the TFRS 9 Financial Instruments standard on Turkish Banks, the data obtained from the independent audit reports of ten deposit banks operating in the sector between 2013 and 2023 were examined, the data were analyzed with the horizontal analysis moving base year method, and the findings were interpreted and the results were presented.