Exploring the relationship between women's empowerment and modern contraceptive use in Indonesia and the Philippines: A demography health survey-based comparative study
Endonezya ve Filipinler'de kadınların güçlendirilmesi ile modern doğum kontrol yöntemi kullanımı arasındaki ilişkinin araştırılması: demografi sağlık araştırmasına dayalı karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 895853
  2. Yazar: ADE PUTRI YULIANTI ADE PUTRI YULIANTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MOLLAHALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Politikaları ve Küresel Sağlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Üreme sağlığını iyileştirmenin ve istenmeyen gebelikleri azaltmanın stratejilerinden biri, modern kontraseptiflere erişimi arttırmak ve iyileştirmektir. Ancak, bu çaba kadınların kendi doğurganlıklarını kontrol etme özgürlüğü ile teşvik edilmelidir. Bu çalışma, 2003 ile 2017 yılları arasında Endonezyalı ve Filipinli kadınlar arasında modern kontraseptif kullanımı ile kadınların güçlenmesi arasındaki ilişkiyi araştırmakta ve modern kontraseptif kullanımındaki trendleri analiz etmektedir. Çalışmada, evli/birlikte yaşayan 15-49 yaş arası katılımcı verilerini kullanılmaktadır. Kadınların güçlenmesinin ölçütü, ev içi karar alma, iş gücüne katılım, kadınların bilgi düzeyi ve eşe yönelik şiddet tutumları olmak üzere dört bileşeni içerir. Çalışmanın sonucunda, ev içi karar alma ve kadınların bilgi düzeyindeki artışın Endonezyalı ve Filipinli kadınlar arasında modern kontraseptif kullanımının artmasına olumlu etkisi olmadığı bulunmuştur. Yüksek düzeyde ve güçlü şekilde iş gücüne katılım, sadece Endonezyalı kadınlar arasında modern kontraseptif kullanımının artma eğilimini önemli ölçüde etkilemiştir. Aynı zamanda, eşe yönelik şiddetin reddi (daha yüksek), Endonezya ve Filipinler'de modern kontraseptif kullanma eğilimini ile önemli şekilde ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak, Endonezya modern kontraseptif kullanımında bir azalma yaşarken, Filipinler'de 2003 ile 2017 yılları arasında bir artış yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
One strategy to improve reproductive health and reduce unintended pregnancies is to expand and improve access to modern contraceptives. However, this effort needs to be encouraged by women's freedom to control their fertility through women's empowerment. This study explores the relationship between women's empowerment and modern contraceptive use and analyzes trends in modern contraceptive use among Indonesian and Philippine women from 2003 to 2017. The method used in this study is to use sample data from respondents aged 15-49 years who are married/living together. The measurement of women's empowerment includes four components, namely household decision-making, labor force participation, women's level of knowledge, and attitude towards spousal violence. The results of this study found that high empowerment towards household decision-making and women's level of knowledge were not positively associated with increased modern contraceptive use among Indonesian and Philippine women. Labor force participation with high empowerment significantly influenced the propensity to increase modern contraceptive use among Indonesian women only. At the same time, the rejection of partner violence (higher) was significantly associated with influencing the tendency to use modern contraceptives in Indonesia and the Philippines. In conclusion, Indonesia experienced a decrease in modern contraceptive use, while the Philippines experienced an increase from 2003 to 2017.