Semavi dinler ışığında Lut Kavmi
The People of Lot in the light of the abrahamic religions
  1. Tez No: 895862
  2. Yazar: MERVE BOZKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren cinsel tercih, cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği söylemleri ile önemli bir artış gösteren homoseksüel gruplar, semavi dinler için kritik bir mesele haline gelmiştir. Bu çalışma semavi dinler içerisinde oluşmuş olan mezheplerin homoseksüelliğe karşı bakış açılarını konu edinmektedir. Kutsal Kitap literatürü, yayımlanan bildiriler ve dini alanda otorite kabul edilen kişilerin söylemleri doğrultusunda mezheplerin homoseksüellik ile ilgili öğretilerinin zaman içerisindeki değişimi ele alınmaktadır. Geleneksel öğretilere bağlı olarak homoseksüel eylemlerin ahlaka ve doğanın kanununa aykırı olduğuna dair öğretinin uzun yıllar devam ettirilmiş olmasına rağmen zamanla homoseksüel kişilerin marjinalleştirilmemesi ve dışlanmaması gerektiğine dair sesler artış göstermiş ve semavi dinler içinde bu konu hakkında bazı fikir ayrılıkları ortaya çıkmıştır. Homoseksüellik karşıtı olan mezhep veya grupların ana argümanı her zaman kutsal metinler olurken homoseksüelliğe ılımlı yaklaşanlar, kutsal metinlerin tarihselliğini savunarak çağın şartlarına uygun olarak her konuda yoruma açık olduğu görüşündedirler.
Özet (Çeviri)
In line with the significant increase in the discourse on sexual preference, sexual orientation, and gender inequality since the second half of the twentieth century, homosexual groups have become a critical issue for the Abrahamic religions. This study aims to discuss the perspectives of various denominations within the Abrahamic religions on homosexuality. Using holy scripture literature, published statements, and the pronouncements of those who are considered authorities in the religious field, the study discusses evolving changes in the teachings of denominations toward homosexuality over time. Despite the longstanding assertion that homosexual acts are contrary to moral and natural law, as evidenced by statements in the traditional teaching, there has been a notable increase in discourse arguing against the marginalization and exclusion of homosexual individuals, which has led to some disagreements within the Abrahamic religions on the issue. The main argument of the denominations or groups opposed to homosexuality has always been the clear stance of the sacred texts on the matter, while proponents of the moderate stance on homosexuality emphasize the historical context of the sacred texts and argue that they are open to interpretation according to the conditions of the time.