Rotator cuff sendromlu hastalarda omuz ekleminin nöromekanik yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of shoulder joint with neuromechanical methods in patients with rotator cuff syndrome
- Tez No: 895869
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, mayıs 2020-mayıs 2022 arasında kliniğimize tek taraflı rotator cuff sendromu tanısı alan hastalarda, rotator cuff sendromunun omuz kinematiği üzerindeki etkilerini izokinetik dinamometre ve yüzey elektromiyografi yöntemleriyle değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, patolojik omuzla sağlam omuzlar arasındaki biyomekanik parametreleri karşılaştırmayı ve sağlıklı bireylerle hastalar arasındaki farkları belirlemeyi hedeflemektedir. Çalışmaya, tek taraflı izole kısmi supraspinatus yırtığı olan yedi hasta ile 10 sağlıklı genç erişkin kontrol grubu dahil edilmiştir. İzokinetik dinamometre kullanılarak omuz izokinetik abduksiyon hareketi sırasında maksimum tork, güç ve iş gibi mekanik parametreler ölçülmüştür. Yüzey EMG ile deltoid kasının elektriksel aktivitesi kaydedilmiştir. Her iki cihaz senkronize olarak kullanılmış ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. RMH olan hastaların patolojik omuzlarında izokinetik abdüksiyon hareketi sırasında elde edilen maksimum tork, maksimum güç ve maksimum iş değerleri, sağlam omuzlara ve sağlıklı bireylere kıyasla anlamlı fark görülmemişti. Ayrıca, yEMG verileri, patolojik omuzlarda deltoid kas aktivitesinde anlamlı bir fark göstermemiştir. Bu bulgular, izole kısmi supraspinatus yırtıklarının RMH'nın omuz kinematiğinde ve kas aktivitesinde belirgin değişikliklere yol açmadığını ortaya koymaktadır. İzokinetik dinamometre ve yEMG'nin senkronize kullanımı, RMH'nın omuz kinematiği üzerindeki etkilerini objektif ve detaylı bir şekilde değerlendirmeye olanak sağlamaktadır. Bu yöntemlerin klinik değerlendirme ve tedavi süreçlerinde kullanılması, tanı ve tedavi yaklaşımlarının optimize edilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of rotator cuff syndrome on shoulder kinematics using isokinetic dynamometer and surface electromyography methods in patients diagnosed with unilateral rotator cuff syndrome in our clinic between May 2020 and May 2022. The study aims to compare biomechanical parameters between pathological shoulders and healthy shoulders, and to identify differences between healthy individuals and patients. The study included seven patients with isolated partial supraspinatus tears on one side and a control group of 10 healthy young adults. Mechanical parameters such as maximum torque, power, and work during shoulder isokinetic abduction movement were measured using an isokinetic dynamometer. The electrical activity of the deltoid muscle was recorded using surface EMG. Both devices were used synchronously, and the obtained data were statistically analyzed. The maximum torque, power, and work values obtained during isokinetic abduction movement in the pathological shoulders of patients with RMH did not show a significant difference compared to healthy shoulders and healthy individuals. Additionally, sEMG data did not show a significant difference in deltoid muscle activity in pathological shoulders. These findings indicate that isolated partial supraspinatus tears do not cause significant changes in shoulder kinematics and muscle activity in RMH. The synchronous use of isokinetic dynamometer and sEMG allows for an objective and detailed evaluation of the effects of RMH on shoulder kinematics. The use of these methods in clinical evaluation and treatment processes can contribute to optimizing diagnosis and treatment approaches.