Hipertiroidi hastalarında inflamasyon ilişkili Creaktif protein ile IL-1B ve VITD düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of inflammation-associated C-reactive protein,IL-1B and VTD levels in patients with hyperthyroidism
- Tez No: 895868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hipertiroidi, metabolizma hızını kontrol eden tiroid hormonlarının vücutta normalden fazla üretildiği bir sağlık sorunudur. Bu durum, metabolizmanın hızlı çalışmasına yol açar. Kalp atış hızı, vücut ısısı ve sindirim sistemi gibi birçok vücut fonksiyonu hızlanır. Hipertiroidi, kadınlarda daha sık görülür ve tedavi edilmediğinde ciddi hayati tehlike oluşturabilir. Hipertiroidi, tiroit bezinin aşırı miktarda tiroit hormonu üretmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu çalışmada hipertroidi hastaları ile kontrol grubunda inflamasyonla ilişkili C-reaktif protein (CRP) düzeyleri, D vitamini ve IL1β düzeyleri karşılaştırılmıştır. 2022-2023 yıllarında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniğine başvuran hipertroidi hastalarından alınan serum numuneleri kullanılarak veriler toplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre hipertroidi hastalarında CRP düzeyleri kontrol grubu hastalarına oranının %42,01, d vitamini düzeyinde ise %78,03 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hyperthyroidism is a health condition in which thyroid hormones, which control the metabolic rate, are produced more than normal in the body. This leads to a fast metabolism. Many body functions such as heart rate, body temperature and the digestive system are accelerated. Hyperthyroidism is more common in women and can be seriously life-threatening if left untreated. Hyperthyroidism is a condition that occurs when the thyroid gland produces excessive amounts of thyroid hormone. In this study, inflammation-related C-reactive protein (CRP) levels, vitamin D and IL1β levels were compared in hypertroid patients and control group. Data were collected using serum samples obtained from hypertroid patients who applied to Düzce University Faculty of Medicine Internal Medicine outpatient clinic in 2022-2023. According to the results of the analysis, it was determined that the ratio of CRP levels in hypertroid patients to control group patients was 42.01% and 78.03% in vitamin d level.