İnce bağırsak tıkanıklığında bilgisayarlı tomografi bulgularının medikal ya da cerrahi tedavi kararındaki rolü
The role of computed tomography findings in the medical or surgical treatment decision in small intestine obstruction
  1. Tez No: 895873
  2. Yazar: AYŞE HACILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET SELÇUK PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET AMAÇ: İnce bağırsak tıkanıklığı (İBT) olan hastalarda Bilgisayarlı Tomografi (BT) bulgularının cerrahi ve medikal tedavi kararındaki rolünü araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ocak 2022 – Aralık 2022 tarihleri arasında ileus ön tanısı nedeniyle kontrastlı abdomen BT çekilen ve BT'de İBT bulguları saptanan 205 hasta üzerinde retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. BT değerlendirilmesinde tıkanıklık seviyesi, gaga işareti, dilate ince bağırsak çapı, bağırsak duvar kalınlığı, bağırsak duvar kontrastlanması, submukozal ödem, geçiş zonu, feçes işareti varlığı, feçes işareti uzunluğu, girdap bulgusu, mezenterik kirlenme ve derecesi, mezenterik sıvı ve derecesi, peritoneal sıvı ve derecesi, kolon segmentlerinde kollaps, kapalı loop obstrüksiyonu (KLO) varlığı, pnömatozis intestinalis, plevral efüzyon ve apendiks ödemi araştırıldı. İlk değerlendirmeden 7 gün sonra hastalar aynı araştırmacı tarafından tekrar değerlendirildi. Böylece araştırmanın gözlemci içi tutarlılığı değerlendirildi. Hastaların medikal kayıtları taranarak konservatif ya da cerrahi tedavi yapılanlar kayıt altına alındı. BULGULAR: Araştırma kapsamında değerlendirilen 205 hastadan %52.2'si erkek (n=107), %47.8'i ise kadındı (n=98). Hastaların ortalama yaşı 57.49'du (±17.59). Hastaların 159'unda (%77,6) İBT medikal tedaviyle gerilerken, 46 hasta (%22,4) opere olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: The aim is to investigate the role of Computed Tomography (CT) findings in surgical and medical treatment decisions in patients with small bowel obstruction (SBO). MATERIALS AND METHODS: Our study was conducted retrospectively on 205 patients who underwent contrast-enhanced abdominal CT due to a preliminary diagnosis of ileus at Ankara Bilkent City Hospital between January 2022 and December 2022 and were found to have SBO findings on CT. The CT evaluation included the level of obstruction, beak sign, dilated small bowel diameter, bowel wall thickness, bowel wall enhancement, submucosal edema, transition zone, feces sign presence, feces sign length, whirl sign, mesenteric fat stranding and its degree, mesenteric fluid and its degree, peritoneal fluid and its degree, collapse in colonic segments, presence of closed-loop obstruction (CLO), pneumatosis intestinalis, pleural effusion, and appendix edema. Patients were re-evaluated by the same researcher 7 days after the initial evaluation to assess the intra-observer consistency of the study. Medical records of the patients were reviewed to identify those who underwent conservative or surgical treatment. RESULTS: Of the 205 patients evaluated, 52.2% were male (n=107) and 47.8% were female (n=98). The average age of the patients was 57.49 (±17.59) years. While 159 patients (77.6%) responded to medical treatment for SBO, 46 patients (22.4%) underwent surgery.