Kayseri şeker pancarı ekim alanlarında kullanılan metamitrona karşı Amaranthus retroflexus L., Amaranthus hybridus L. ve Chenopodium album L.'un dayanıklılık durumlarının araştırılması
Investigation of the resistance status of Amaranthus retroflexus L., Amaranthus hybridus L. and Chenopodium album L. against metamitron used in Kayseri sugar beet production areas
  1. Tez No: 895896
  2. Yazar: OSMAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Şeker pancarı, Türkiye'de ve dünyada stratejik öneme sahip bir ürün olup, şeker pancarı alanlarında bulunan yabancı otlar, şeker pancarı üretiminde önemli verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. Yabancı otlarla en etkili mücadele yöntemi herbisitlerin kullanımıdır. Ancak herbisitlerin sık ve bilinçsiz kullanımları yabancı ot popülasyonlarının herbisitlere karşı dayanıklılık geliştirmelerine neden olmaktadır. Bu çalışmada Kayseri'nin 8 ilçesinden 95 Amaranthus retroflexus L., 13 Amaranthus hybridus L. ve 104 Chenopodium album L. popülasyonu toplanmıştır. Toplanan F1 tohumlarından F2 tohumlar elde edilmiştir. Bioassay testlerinde F2 popülasyonlar metamitronun tavsiye dozu ile dayanıklılık tarama testine tabi tutulmuş, çıkış öncesi ve çıkış sonrası iki farklı şahit herbisitle karşılaştırılmıştır. Doz-etki çalışmaları sonucunda 13 A. retroflexus., 2 A. hybridus ve 18 C. album popülasyonunda metamitrona karşı farklı derecelerde dayanıklılık tespit edilmiştir. Çalışmada yüksek dayanıklılığa sahip A. retroflexus, A. hybridus ve C. album popülasyonlarında oluşan dayanıklılığın PSII ile ilgili gen bölgesinin kısmi sekans analizleri yapılmıştır. A. retroflexus ve A. hybridus popülasyonlarında mutasyon tespit edilememiştir. C. album da tek nükleotit değişimine bağlı sesiz mutasyonlar ve amino asit değişimine sebep olan mutasyonlar tespit edilmiştir. Ayrıca dayanıklılığın çıkış sonrası durumunu belirlemek amacıyla yüksek dayanıklı popülasyonlar çıkış sonrası doz etki analizlerine tabi tutulmuştur. Daha sonra dayanıklı ve duyarlı A. retroflexus ve C. album popülasyonlarının farklı sıcaklık, pH ve NaCl düzeylerında çimlenme oranları (%) tespit edilmiştir. Bu çalışma ile ülkemizde ilk defa A. retroflexus, A. hybridus ve C. album'da metamitrona karşı dayanıklılık bioassay ve moleküler yöntemlerle saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sugar beet is a product of strategic importance for the agricultural sector in Turkey and the world. However, weeds cause significant yield losses in sugar beet production. The most effective method of combating weeds is the use of herbicides. However, frequent and unconscious use of herbicides causes weed populations to develop resistance to herbicides. In this study, 95 Amaranthus retroflexus L., 13 Amaranthus hybridus L. and 104 Chenopodium album L. populations were collected from 8 districts of Kayseri. Collected F1 seeds were planted to obtain F2 seeds. F2 populations subjected to bioassay tests were subjected to resistance screening test with the recommended dose of metamitron and compared with two different control herbicides, pre-emergence and postemergence. As a result of dose-effect studies, different degrees of resistance to metamitron were detected in 13 A. retroflexus., 2 A. hybridus and 18 C. album populations. In the study, partial sequence analyses of the PSII-related gene region occurring in highly resistant A. retroflexus, A. hybridus and C. album populations were performed. No mutation was detected in A. retroflexus and A. hybridus populations. In C. album populations, silent mutations due to single nucleotide changes and mutations causing amino acid changes were detected. In order to determine the status of resistance in post-emergence applications, populations with high resistance were subjected to postemergence dose effect analyses. Then, germination rates (%) of resistant and susceptible A. retroflexus and C. album populations were determined at different temperature, pH and NaCl levels. In this study, resistance to metamitron was determined in A. retroflexus, A. hybridus and C. album for the first time in our country by bioassay and molecular methods.