Okul öncesi eğitimcileri için dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna yönelik bir eğitim programı tasarımı: Eylem araştırması
Designing a training programme for attention deficit and hyperactivity disorder for preschool educators: An action research
  1. Tez No: 895895
  2. Yazar: BAHAR CANSU KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ILGAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi eğitimcilerinin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrencilere yönelik yaklaşımlarını incelemek ve okul öncesi eğitimcilerine yönelik bir dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu programı geliştirmektir. Eylem araştırması deseninde hazırlanan bu çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Edirne ilinde görev yapan 39 okul öncesi öğretmenine uygulanmıştır. Uygulama süresince yapılan sunumlar ve örnek vaka çalışmaları, eğitimcilerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu anlama, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun nedenlerini öğrenme, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtilerini ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna eşlik eden olumlu-olumsuz durumları farketme becerileri ile sınıf içi dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu durumlarında yapılması gereken müdahalelere yoğunlaşılmıştır. Katılımcılar, geliştirilen eğitim programında konu dağılımı açısından sınıf içi müdahalelerde uygulanabilir konuların yer aldığını, uygulamanın interaktif olduğunu, programda anlaşılır bir dil kullanıldığını ve içeriğin anlaşılır olduğunu belirterek memnuniyetlerini belirtmişlerdir. Katılımcılar, geliştirilen programın farklı yöntemler öğreterek eğitimcilerin yeni bilgiler edinmesine yardımcı olarak hem katılımcılara hem de katılımcıların çalıştıkları kurumlara katkısı olduğunu dile getirmişlerdir. Programın günlük etkinlik, rutin ve geçişler için planlamalara olan etkilerinin sınıf yönetim becerilerini desteklediğini ve sınıf içi düzenlemelerine katkısı olduğunun altını çizmişlerdir. Katılımcılar, programdaki teorik bilginin uygulamaya dönüştürülürken öğrenciye yaklaşımlarında değişiklikler olacağını ve planlarında düzenlemeler yapacaklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine preschool educators' approaches to students with attention deficit hyperactivity disorder and to develop an attention deficit hyperactivity disorder program for preschool educators. This study, which was prepared in the action research design, was applied to 39 preschool teachers working in Edirne province in the 2023-2024 academic year. Presentations and case studies during the implementation focused on the educators' ability to understand attention deficit and hyperactivity disorder, to learn the causes of attention deficit and hyperactivity disorder, to recognize the symptoms of attention deficit and hyperactivity disorder and the positive and negative situations accompanying attention deficit and hyperactivity disorder, and the interventions to be made in cases of attention deficit and hyperactivity disorder in the classroom. Participants expressed their satisfaction by stating that the developed training program included topics that could be applied in classroom interventions in terms of subject distribution, that the application was interactive, that a clear language was used in the program, and that the content was understandable. The participants stated that the program contributed to both the participants and the institutions where the participants worked by helping the educators to acquire new knowledge by teaching different methods. They underlined that the program's effects on planning for daily activities, routines and transitions supported classroom management skills and contributed to classroom arrangements. Participants stated that they would change their approach to students and make adjustments in their plans while transforming the theoretical knowledge in the program into practice.