Dijital imza ve ortak anahtarlı kriptosistemler
Digital signature and associated with key cryptosystems
  1. Tez No: 895902
  2. Yazar: AHMET DAĞLIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Birinci bölümde dijital imza ve elektronik imza farkından, elektronik İmzanın faydalarından, kullanım alanlarından ve iş hayatına sağladığı faydalar ele alınmıştır. Ayrıca dünyada elektronik imza ile ilgili yapılan bazı çalışmalara örnekler verilmiş, hukuk sistemlerine elektronik imzayı ekleyen ülkelerden bahsedilmiş ve ülkemizde elektronik imza kullanmaya başlayan bazı özel ve devlet kurumlarına örnekler verilmiştir. İkinci bölümde elektronik imzada en çok kullanılan şifreleme yöntemlerinden olan RSA Açık Anahtarlı Şifreleme Yönteminin nasıl çalıştığı gösterilmiş, ispatlanmış ve örneklendirilmiştir. Ayrıca RSA Açık Anahtarlı Şifreleme Yönteminin elektronik imzada nasıl kullanıldığına da değinilmiştir. Şifreli haberleşmede sadece şifreli haberleşecek kişilerin bilmeleri gereken gizli anahtarlara ihtiyaç vardır. Bu gizli anahtarları haberleşecek kişilerin birbirine gizli bir şey göndermeden elde edebilmelerini sağlayan Diffie - Hellman Anahtar Değişiminden üçüncü bölümde bahsedilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde ise kimse ile gizli anahtar paylaşmadan başkalarının bize gizli mesaj gönderebilmesini sağlayan, bunu da şifrelemeyi açık anahtarla, şifre çözmeyi ise gizli anahtarla yapabilmemizi sağlayan bir şifreleme yöntemi olan El-Gamal Açık Anahtarlı Şifreleme Yönteminden bahsedilmiş ve örnek ile nasıl çalıştığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, the difference between Digital Signature and Electronic Signature is discussed. And addresses the benefits of Electronic Signatures, their areas of application, and the advantages they provide in business life. Then examples of studies related to electronic signatures worldwide are given. It also mentions countries that have incorporated Electronic Signatures into their legal systems and provides examples of some private and public institutions in our country that have started using Electronic Signatures The second chapter demonstrates, proves, and exemplifies how the RSA Public Key Cryptography method, one of the most commonly used encryption methods in Electronic Signatures, works. Additionally, the use of the RSA Public Key Cryptography method in Electronic Signatures is discussed. In the third chapter, covers the Diffie-Hellman Key Exchange, which allows communicating parties to obtain secret keys without sending anything secretly to each other, a necessity for encrypted communication. Finally, in the foruth chapter, the El-Gamal Public Key Cryptography method, which allows others to send us secret messages without sharing a hidden key and uses public key encryption and private key decryption, is discussed and demonstrated with an example of how it works.