Kilo vermede Akupunktur tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi: Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Akupunktur Tedavi Merkezi örneği
Evaluation of the Effectiveness of Acupuncture treatment in weight loss, example of Başkent University Ankara Hospital Acupuncture Treatment Center
  1. Tez No: 895910
  2. Yazar: SEMA DANIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Obezite toplumda sıkça görülen ve sıklığı giderek artan bir sağlık sorunudur. Obezite sorunu yaşayan insanların yaş ortalaması giderek azalmakta ve insanların beden kitle endeksi ortalamaları giderek yükselmektedir. Obezite insidansının tüm dünyada giderek artması obeziteye bağlı sağlık sorunlarının da giderek artması anlamına gelmektedir. Adipoz doku içerisinde yer alan sitokinlerin kronik inflamasyona sebep olması nedeniyle obezite pek çok inflamatuar hastalığın da asıl sebepleri arasındadır. Obezite ile savaş veren insanların diyet ve egzersiz planı ile yaptıkları mücadele oldukça zorlu bir süreçtir. Aylarca hatta bazen yıllarca süren bu süreçte, artan stres ile birlikte bir yol almak da oldukça zordur. Bu sebeple kişiler obeziteden kolayca kurtulmak için yollar aramaktadır. Son dönemlerde obeziteden kısa yoldan kurtulmak için cerrahi yöntemler geliştirilmiş ancak bunların yol açtığı komplikasyonlar sebebiyle herkes için uygun bir yöntem olmadığı görülmüştür. Akupunktur kilo verme sürecine destek olan ve zayıflamada oldukça etkili ve ucuz bir yöntemdir. Pek çok sistemde düzenlemeler yaptığı için kalıcı iyileşmeye ve zayıflamaya da destek olmaktadır. Çalışmamızın amacı kilo vermek isteyen kişilerde akupunktur tedavisinin etkinliğini değerlendirmektir. Akupunkturun kişilerin kilo verme sürecine desteğini, kronik hastalıkların ve inflamasyonun önüne geçerek zayıflamayı kolaylaştırıcı etkisini göstermektir. Aynı zamanda obezitede kullanılan oldukça etkili ve ucuz bir yöntem olan akupunkturun ülkemizde kullanımının artmasına yardımcı olmaktır. Yöntem: Çalışmaya 01 Nisan 2023 – 01 Nisan 2024 tarihleri arasındaki bir yıllık süreçte; Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Akupunktur Tedavi Merkezi'ne akupunktur ile zayıflamak için başvuruda bulunan kişiler dahil edilmiştir. Bu kişilerde akupunktur uygulaması öncesinde genel vücut ağırlığı, iskelet kası ağırlığı, vücut yağ ağırlığı, vücut yağ oranı ve beden kitle indeksi değerlerine bakılmış; akupunktur uygulaması sonrasındaki değerler ile karşılaştırılmıştır. Sonuç: Çalışmaya 9'u erkek 26'sı kadın olmak üzere toplam 35 kişi alınmıştır. Çalışmaya katılan hastaların BKİ'lerine bakıldığında %34,3'ünün normalin üstünde, %37,1'inin 1. derece obez, %22,9'unun 2. derece obez ve %5,7'sinin morbit obez olduğu görülmüştür. Hastaların iskelet kas ağırlıklarında tedavi öncesi ve sonrasında anlamlı farklılık yokken; vücut ağırlığı, yağ ağırlığı, yağ oranı ve BKİ değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmıştır. Vücut ağırlığı, yağ ağırlığı, yağ oranı ve Beden Kitle İndeksi (BKİ) değerlerinin; akupunktur tedavisi sonrasında ilk ölçülen değerlere göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Yapılan ilk ölçümler ve tedavi sonrası yapılan ölçümlerin ortalamalarında kadınlar ve erkekler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yapılan seans sayısı ile incelenen parametreler karşılaştırıldığında altı ve üzerinde seansa devam eden kişilerin tedavi sonrası vücut ağırlığı, yağ ağırlığı ve BKİ değerleri istatistiksel olarak daha düşük bulunmuştur. Tedavi sonrası iskelet kas ağırlığı ve yağ oranında farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is a common and increasingly prevalent health issue in society. The average age of individuals with obesity is decreasing, and the average body mass index (BMI) of individuals is increasing. The rising incidence of obesity worldwide also implies a growth of health problems related to obesity. Due to cytokines within adipose tissue causing chronic inflammation, obesity is among the primary causes of many inflammatory diseases. The battle against obesity through diet and exercise plans is a highly challenging process. Progressing through this process, which can last for months or even years, is also quite difficult due to increasing stress. Therefore, individuals are seeking ways to overcome obesity easily. Lately, surgical methods for easily getting rid of obesity have been developed, but it has been seen that due to the complications they cause, they are not suitable for everyone. Acupuncture is a supportive and effective method for weight loss which is relatively inexpensive. By making adjustments in many systems, it supports permanent healing and weight loss. The aim of our study is to evaluate the effectiveness of acupuncture treatment in individuals who want to lose weight. The goal is to demonstrate how acupuncture supports the weight loss process, facilitating slimming by preventing chronic diseases and inflammation. Additionally, we seek to promote the increased use of acupuncture which is a highly effective and affordable method for treating obesity. Materials and Methods: During the one-year period from April 1, 2023, to April 1, 2024, individuals who applied for acupuncture treatment for weight loss at Başkent University Ankara Hospital Acupuncture Treatment Center were included in the study. For these individuals, general body weight, skeletal muscle weight, body fat weight, body fat percentage, and body mass index values were measured before the acupuncture application; these values were then compared with the values obtained after the acupuncture application. Results: A total of 35 individuals, 9 men and 26 women participated in the study. When looking at the BMI of the participants, it was found that %34,3 was above normal, %37,1 were classified as Grade 1 obese, %22,9 as Grade 2 obese, and %5,7 as morbidly obese. Where there was no significant difference in skeletal muscle weight of the patients before and after the treatment, significant differences were found in body weight, fat weight, fat percentage and BMI values. The body weight, fat weight, fat percentage and Body Mass Index values were found to be lower after the acupuncture treatment compared to the initial measurements. There was no statistically significant difference between men and women in the averages of the initial measurements and the measurements taken after the treatment. When the number of sessions was compared with the examined parameters, it was found that individuals who had six or more sessions had statistically lower post-treatment body weight, fat weight and BMI values. No differences were found in skeletal muscle weight and fat percentage after the treatment.