Ortopedik travmalara bağlı kırıklarda iyileşme süresi, geçici iş göremezlik süresi ve bakıcı ihtiyacı süresinin adli tıbbi açıdan değerlendirilmesi
Forensic medical evaluation of healing period, temporary incapacity period and caregiver need period in fractures due to orthopedic traumas
  1. Tez No: 895916
  2. Yazar: KORAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKİN ÖZGÜR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmada; ekstremite kırığı gelişen olgularda kırık lokalizasyonu, sayısı ve seçilen tedavi yönteminin geçici iş göremezlik süresine etkisini değerlendirmek, bu olgularda kişinin tedavi ve takibinden sorumlu hekimler tarafından düzenlenmiş istirahat/çalışabilir raporları ve Ortopedi uzmanlarının görüşlerine göre geçici iş göremezlik süresi ve bu süre içerisindeki bakıcı ihtiyacı süresi hususlarını belirleyerek bu hususlarda bir kılavuz oluşturmak, istirahat/çalışabilir raporlarının önemini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2 aşamalı olarak yapılmıştır. İlk aşamada; 01.01.2021- 31.12.2021 tarihleri arasında EÜTF Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na ekstremite kırığı nedeniyle başvuran ve istirahat/çalışabilir raporu verilmiş toplam 452 olgu araştırmaya dahil edilmiştir. Olguların yaşı, cinsiyeti, yaralanma mekanizması, kırık lokalizasyonu, kırık sayısı, uygulanan tedavi yöntemi, tedavi süresince hastanede kalış süreleri ve toplam istirahat raporu süreleri değerlendirilmiştir. 2. aşamada; kırık lokalizasyonu ve uygulanan tedavi yöntemi ile ilgili bir liste hazırlanıp 20 Ortopedi ve Travmatoloji uzmanından ekstremite kırıklarına uygun makul istirahat raporu süresi ve bakıcı ihtiyacı süresi hakkında görüş alınmıştır. Veriler SPSS 25.0 (IBM Corporation, Armonk, New York, United States) programı ile gerçekleştirilmiş, p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; to evaluate the effect of fracture localization, number and selected treatment method on the duration of temporary incapacity for work in cases with extremity fractures, to evaluate the duration of temporary incapacity for work and the duration of need for a caregiver during this period, according to the rest reports prepared by the doctors responsible for the treatment and follow-up of the person in these cases and the opinions of orthopedists. It is aimed to create a guide on these issues and to reveal the importance of rest reports. Materials and Methods: The study has been made in 2 stages. First stage; a total of 452 cases who applied to the EÜTF Orthopedics and Traumatology Department due to extremity fractures between 01.01.2021 and 31.12.2021 and were given a rest/workable report were included in the study. The age, gender, mechanism of injury, fracture localization, number of fractures, treatment method applied, length of hospital stay during treatment, and total recovery time were evaluated. In stage 2; a list was prepared regarding the fracture localization and the treatment method applied, and opinions were received from 20 orthopedists about the reasonable rest period appropriate for extremity fractures and the duration of the need for a caregiver. The data were made with the SPSS 25.0 (IBM Corporation, Armonk, New York, United States) program, and a p value