Turizm işletmelerinde bulut bilişim sisteminin teknoloji kabul modeli ile değerlendirilmesi
Evaluation of cloud computing system with technology acceptance model in tourism enterprises
  1. Tez No: 895920
  2. Yazar: CANSEL DOĞAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SÜ ERÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmanın temel amacı, bulut bilişim sisteminin (BBS) Teknoloji Kabul Modeli 3 ile ilişkisini açıklayarak turizm işletmelerindeki yöneticilerin ve çalışanların BBS'ne karşı tutumlarını tespit etmektir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de BBS'ni kullanan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan“İşletme Belgeli”3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışan personel oluşturmaktadır. Araştırmada amaçlı örneklem türü seçilmiştir ve 390 adet anket değerlendirilmeye alınmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında çalışanların ve işletmelerin özelliklerini belirlemeye yönelik bilgi formu ve“Teknoloji Kabul Modeli 3 Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada hipotezlerinin sınanması sonucunda; BBS'ne ilişkin algılanan faydayı öznel norm, imaj, işe uygunluk ve sonuçların gösterilebilirliğinin etkilemediği, buna karşın çıktı kalitesi ve algılanan kullanım kolaylığının etkilediği bulgulanmıştır. BBS'ne ilişkin davranışsal niyeti, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda ve öznel norm etkilemektedir. BBS'ne ilişkin öznel norm da imajı etkilemektedir. BBS'nin çıktı kalitesi, işe uygunluk ve algılanan fayda değişkeni arasındaki ilişkiyi desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to find out the attitudes of managers and employees in tourism enterprises towards cloud computing system (CCS) by explaining the relationship of CCS with Technology Acceptance Model 3. The participants of the research consists of staff who use CCS in Turkey and work in 3-, 4- and 5-star hotels with an“Operating Certificate”from the Ministry of Culture and Tourism. Purposeful sampling technique was used in the study and 390 questionnaires were taken under consideration. An information form and the“Technology Acceptance Model 3 Scale”were used to determine the characteristics of employees and enterprises in collecting the data of the research. As a result of testing their hypotheses in the research; it was found that the perceived usefullness of CCS is not affected by subjective norm, image, job relevance and result demonstrability, wheras, the output quality and the perceived usefullness did. Perceived ease of use, perceived usefulness, and subjective norm affect behavioral intention regarding CCS. The subjective norm regarding the CCS also affects the image. The quality output of the CCS does not support the relationship between job relevance and perceived usefulness variable.