Accessibility to healthcare services and treatment for people with noncommunicable diseases in Rohingya refugee camps in Bangladesh
Bangladeş'teki rohinya mülteci kamplarında bulaşıcı olmayan hastalıklara sahip kişiler için sağlık hizmetlerine ve tedaviye erişim
  1. Tez No: 895919
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULLAH JAINUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETCAN MEHMET ORHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bulaşıcı olmayan hastalıklar (BOH), dünya genelinde ölüm ve sakatlık nedenlerinin başında gelmektedir. Rohingya mülteci kamplarında BOH ile ilgili sorunların ele alınması, devam eden sağlık ve insani krizlerle birlikte giderek artan bir zorluk oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Bangladeş'in Cox's Bazar bölgesindeki Rohingya mülteci kamplarında BOH olan bireylerin sağlık hizmetlerine ve tedaviye erişilebilirliğini değerlendirmektir. Bu kesitsel çalışma, kardiyovasküler hastalık, diyabet, kas-iskelet sistemi bozuklukları veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi tanılı bireyleri içermektedir. Katılımcılar, özellikle Kutupalong ve Balukhali dahil olmak üzere Cox's Bazar bölgesindeki 25 geçici kampından seçilmiştir. Veriler, 1 Kasım-30 Aralık 2023 tarihleri arasında yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Veriler, 430 katılımcıdan elde edilmiştir. Katılımcıların %51,6'sı 45 yaş üstü yaş grubundadır. Katılımcıların %50,7'si erkektir. Çalışma grubunda kas-iskelet sistemi bozuklukları en baskın BOH (%65,8) olarak belirlenmiştir, ardından diyabet (%58,4), KOAH (%32,3) ve KVH (%14,9) gelmektedir; katılımcıların %55,8'i birden fazla BOH'a sahip olduklarını belirtmiştir. Kamp yerleşimindeki sağlık tesisleri (%87,5) ve eczaneler (%59,4), erişilebilir sağlık hizmetlerinin en yaygın türleridir. Çalışmamızda, sağlık hizmetlerine erişilebilirlik için sosyoekonomik durum veya kamp konumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır veya saha dışı sağlık hizmetleri için farklı sonuçlar gözlenmemiştir. Çalışmayı yapan ve yapmayan gruplar arasında önemli farklı sonuçlar gözlenmemiştir. Neredeyse tüm katılımcıların gelirleri giderlerinden düşüktü. Katılımcıların %79,4'ü sağlık tesislerine yaya olarak ulaşmaktadır, çoğu katılımcı (%83,7) ise tesislere 3 kilometreden daha uzun mesafelerden gitmektedir. Çoğu katılımcı, gereken hizmetleri alamamaktadır. Katılımcıların %94,2'si mevcut BOH'ları için gereken sağlık hizmetlerini alamamıştır. Görüntüleme tesislerinin eksikliği (%99,0), laboratuvar testleri (%75,0) ve uzman doktorların eksikliği (%43,1), istenilen sağlık hizmetlerine erişimde başlıca engeller olarak belirtilmiştir. Ücretsiz ilaçların mevcut olmaması ve cepten yüksek düzeyde yapılan harcamalar da sağlık hizmetlerine erişim için engeller olarak öne çıkmaktadır. Toplumsal damgalama (%20,2), hoş olmayan davranışlarla karşılaşma (%17) ve mevcut hizmetlere güvensizlik, BOH sağlık hizmetlerine erişimde başlıca engeller arasında yer almaktadır. Yakınlardaki alanlarda istenen hizmetler mevcut olmadığında, katılımcıların %76,3'ü sağlık hizmetlerine ulaşmak için uzun mesafeler katetmemektedir.
Özet (Çeviri)
Noncommunicable diseases (NCDs) are the leading cause of mortality and disability worldwide. Considering the ongoing health and humanitarian crisis and addressing NCD-related issues in Rohingya refugee camps has become a growing challenge. The purpose of this study is to assess the accessibility of healthcare services and treatment for people suffering from NCDs in Rohingya refugee camps in Bangladesh's Cox's Bazar. This cross-sectional study included people with NCDs, specifically those who had one or more of the following diagnoses: cardiovascular disease, diabetes, musculoskeletal disorders, or chronic obstructive pulmonary disease. Participants were chosen from 25 makeshift camps in the Cox's Bazar district, specifically Kutupalong and Balukhali. Between November 1 and December 30, 2023, data was collected through face-to-face interviews. The data were obtained from 430 respondents. 51.6% of the respondents were from the age group above 45 years old. 50.7% of the participants were male. Among the study group, musculoskeletal disorders were the most dominant NCD (65.8%), then diabetes (58.4%), COPD (32,3%), and CVD (14.9%), with 55.8% of the respondents reported more than one NCD. Health facilities inside the camp settlement (87.5%), and pharmacies (59.4%) were the most common type of the accessible healthcare settings. In our study, no such statistical significance was found among the socioeconomic status or camp locations for accessibility to healthcare services, or for outreach healthcare services. No such significant different results have been observed between employed and unemployed groups. Almost all the respondents' income was lower than the expenses. 79.4% of the participants reach to the health facilities on foot, while for majority of the respondents (83.7) travel more than 3 km to reach the facilities. Most respondents were less likely to get the required services. 94.2% of the respondents didn't receive all the required health services for their existing NCDs. Lack of imaging facilities (99.0%), lab test (75.0%) and lack of specialized doctors (43.1%) were the dominant factors for not getting accessing to desired healthcare. Unavailability of free medication and higher out-of-pocket expenses had also been mentioned to be the barriers for accessibility to healthcare. Stigma (20.2%), experiencing of unpleasant behaviors (17%) and mistrust of existing services are the major barriers to access to NCDs Healthcare. When desirable services were absent within their nearby area, 76.3% participants didn't travel far to access the healthcare services.