Optik mikrodamla algılama sistemi tasarımı ve proses performansının deneysel analizi
Optical microdrop detection system design and experimental analysis of process performance
  1. Tez No: 895946
  2. Yazar: HALİD CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ SÜLEYMAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Tıbbi Biyoloji, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Sıvı İntravenöz İnfüzyon (IV) uygulamalarında, yer çekimi etkisi ile çalışan infüzyon sistemleri ve bu sistemlerin kontrol sistemleri giderek artan bir popülariteye sahiptir. Bu tez çalışması ile, IV uygulamaları kontrol sistemleri için damla sayma tekniği kullanılarak yeni bir debi ve hacim algılama sistemi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla tez çalışmasında öncelikli olarak mikrodamla oluşumu incelenmiş, mikrodamlaların hacim ve debiye etkileri analiz edilmiştir. Yapılan analizlere göre algılama sistemi hata oranları ve bu hataların sebep-sonuç ilişkileri tanımlanmıştır. Bu tanımlamalara bağlı olarak algılama sisteminin parametreleri ortaya çıkarılmıştır. Deneysel çalışma aşamasında ise, oluşturulan yeni algılama sistemi ile farklı akışkan hızlarında deneyler gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçları, akışkan debi ve hacim verileri üzerinden detaylı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Liquid Intravenous Infusion (IV) applications, infusion systems working with the effect of gravity and the control systems of these systems are increasingly popular. With this thesis study, a new flow and volume detection system design was carried out using the drop counting technique for IV application control systems. For this purpose, in the thesis study, microdrop formation was primarily examined and the effects of microdrops on volume and flow rate were analyzed. According to the analysis, detection system error rates and cause-effect relationships of these errors were defined. Based on these definitions, the parameters of the perception system were revealed. In the experimental study phase, experiments were carried out at different fluid velocities with the new detection system created. The experimental results are discussed in detail based on fluid flow and volume data.