Mutluluk, psikolojik sağlamlık ve serbest zamanda sıkılma algısı ilişkisi: Kadın futbolcular örneği
Relationship between happiness, psychological resilience and perception of boredom in leisure time: The case of female soccer players
  1. Tez No: 895990
  2. Yazar: ÖZLEM SARAÇ TALİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı; kadın futbolcuların mutluluk, psikolojik sağlamlıkları ve serbest zaman sıkılma algılarını bazı değişkenlere göre inceleyip aralarındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Tarama modeli kullanılan bu araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 sezonunda farklı futbol kulüplerinde futbol oynayan 163 kadın futbolcu oluşturmaktadır. Araştırmadaki katılımcıların yaş ortalamaları 18.64 ± 4.14 yıldır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öznel Mutluluk Ölçeği (Doğan & Çötok, 2011)”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (Doğan, 2015)”ve“Serbest Zamanda Sıkılma Algısı Ölçeği (Kara, Gürbüz & Öncü, 2014)”kullanılmıştır. İstatistiki yöntem olarak veriler değerlendirilirken; betimsel istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyonu'ndan faydalanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, katılımcıların yaşları, sporculuk yaşları ile öznel mutluluk, psikolojik sağlamlık ve serbest zaman sıkılma algıları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Bunun yanında, katılımcıların öznel mutluluk, psikolojik sağlamlık ve serbest zaman sıkılma algılarının anne ve baba eğitim durumununa göre değişmediği tespit edilmiştir. Diğer yandan eğitim durumu üniversite olan katılımcıların öznel mutluluk algılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca aylık gelir durumu yüksek olan katılımcıların hem öznel mutluluk hem de psikolojik sağlamlık algılarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Rekreatif aktivitelere sık sık katıldığını belirtlen katılımcıların öznel mutluluk algılarının yüksek, serbest zaman sıkılma algılarının ise düşük olduğu tespit edilmiştir. 6 saat ve üzeri akıllı telefon kullanım süresine sahip katılımcıların psikolojik sağlamlık algılarının düşük, serbest zaman sıkılma algılarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Son olarak katılımcıların öznel mutluluk algıları arttıkça psikolojik sağlamlık algılarının arttığı, serbest zaman sıkılma algılarının ise azaldığı; psikolojik sağlamlık algıları arttıkça serbest zaman sıkılma algılarının azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine perceptions of happiness, psychological resilience and leisure boredom of female soccer players according to some variables and to reveal the relationship between them. The study group of this research, which used survey model, consists of 163 female soccer players who played football in different football clubs in the 2022-2023 season. The average age of participants in study was 18.64 ± 4.14 years.“Subjective Happiness Scale (Doğan & Çötok, 2011)”,“Brief Psychological Resilience Scale (Doğan, 2015)”and“Perception of Boredom in Leisure Time Scale (Kara, Gürbüz, & Öncü, 2014)”were used as data collection tools. As a statistical method, descriptive statistics, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson Correlation were used to evaluate data. According to findings of study, it was determined that there was no significant relationship between participants ages, sports playing ages and their perceptions of subjective happiness, psychological resilience and leisure time boredom. In addition, it was determined that participants perceptions of subjective happiness, psychological resilience and leisure time boredom did not change according to educational status of their mothers and fathers. On the other hand, it was determined that subjective happiness perceptions of participants with university education were higher. It was also found that participants with higher monthly income had higher perceptions of both subjective happiness and psychological resilience. Participants who stated that they frequently participate in recreational activities were found to have high subjective happiness perceptions and low leisure time boredom perceptions. Participants with 6 hours or more of smartphone usage time had low perceptions of psychological resilience and high perceptions of leisure boredom. Finally, it was found that as the participants perceptions of subjective happiness increased, their perceptions of psychological resilience increased and their perceptions of leisure time boredom decreased; as their perceptions of psychological resilience increased, their perceptions of leisure time boredom decreased.