T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde Web 2.0 araçları ile kavram öğretiminin etkililiği
The effectiveness of concept teaching with Web 2.0 tools in the History of Turkish Revolution and Kemalism course
- Tez No: 915084
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KUBİLAY GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İlköğretimde Sosyal Bilgiler dersinin sarmal yapıda bir devamı olarak düşünülen T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi konularının Sosyal Bilgiler dersinin amaç ve yapısına uygun biçimde, öğrenciye yakın çevresi ile ilgili davranış, olumlu tutum ve değer kazandırabilecek şekilde verilmesi uygun görülmektedir. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi ve dersin öğretim programı geçmiş, bugün ve gelecek üzerine kurulu bir alanda, ülkemizde yetişen kuşaklara çağdaş toplum koşullarını, demokrasi ilke ve kurallarını, Türkiye'nin karmaşık uluslararası ilişkiler içinde karşısına çıkan sorunları çözmede ne gibi güçlüklerle karşılaştığını tanıtabilecek nitelikte olarak ifade edilmektedir. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi ile genel olarak, gençlerde Türk inkılabının temel felsefesine, Cumhuriyet rejimine ve Atatürk İlke ve İnkılaplarına yönelik olumlu tutum kazandırmak hedeflenmektedir. Tarih öğretiminin temelinde yer alan kavramların varlığı tarih dersinin öğretiminde etkili olmakta. Bu ders kapsamında yürütülen eğitim ve öğretimde, bu kavramların yeterli düzeyde öğretilmesi ve kavramların doğru kullanımı ile istenilen başarının elde edileceği düşünülmektedir. Gelişmekte olan teknoloji, insan yaşamını ve davranışını sürekli değişime maruz bırakmakta. Öğrencilerin bilgiye ulaşması günümüz şartlarında teknolojinin sağladığı imkanlar doğrultusunda daha ulaşılabilir konumda olması sonucu, eğitim öğretimde de teknoloji tabanlı yönelimler kaçınılmaz olacaktır. Günümüz bilgisayar ve yazılım teknolojisi, alışılagelmiş ders anlatım yöntemlerine ek olarak öğrencinin ilgisini diri tutacak yeni yöntemler geliştirmesi bakımından çeşitli alt yapılar sunmaktadır. Günümüz teknoloji temelli eğitim öğretimler okulun her kademesinde çok rahat kullanıldığı gibi sosyal bilgiler eğitiminde de özellikle kavramların anlamlandırılmasında farklı teknoloji tabanlı uygulamalarla keyifli sınıf ortamı oluşturacağı düşünülmektedir. Bu Sınıf ortamının oluşması ancak öğretmenlerin teknolojiyi iyi kullanabilir düzeyde olmasıyla mümkündür. Web 2.0 araçlarıyla farklı materyaller geliştirilerek sınıf ortamının daha renkli ve eğlenceli olacağı düşünülmektedir. Bu çalışma sonucunda Web 2.0 araçlarıyla hazırlanan materyallerin kavram öğretiminde ne kadar etkili olacağı araştırılması planlanmaktadır. T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi kapsamında Web 2.0 araçlarıyla kavram öğretimine yönelik herhangi bir çalışmaya rastlanmadığından bu çalışmanın alanyazına olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Considered as a continuation of the Social Studies course in primary education, T.C. It is considered appropriate to give the subjects of the History of Revolution and Kemalism course in accordance with the purpose and structure of the Social Studies course, in a way that can bring behavior, positive attitude and value to the students about their immediate environment. T.R. The History of Revolution and Kemalism Course and the curriculum of the course are expressed in a field based on the past, present and future, in a way that can introduce the generations who grew up in our country, the conditions of contemporary society, the principles and rules of democracy, and the difficulties Turkey faces in solving the problems it faces in complex international relations. is being done. T.R. With the History of Revolution and Kemalism course, it is aimed to give young people a positive attitude towards the basic philosophy of the Turkish Revolution, the Republican regime and Atatürk's Principles and Revolutions. The existence of the concepts that are the basis of history teaching is effective in the teaching of history lesson. In the education and training carried out within the scope of this course, it is thought that the desired success will be achieved by teaching these concepts at a sufficient level and using the concepts correctly. Developing technology exposes human life and behavior to constant change. Technology-based orientations will be inevitable in education as a result of the fact that students' access to information is more accessible in line with the opportunities provided by technology in today's conditions. Today's computer and software technology offers various infrastructures in order to develop new methods that will keep the student's interest alive in addition to the usual lecture methods. It is thought that today's technology-based education is used very easily at every level of the school, and it is thought that it will create a pleasant classroom environment with different technology-based applications in social studies education, especially in making sense of concepts. The formation of this classroom environment is only possible if the teachers are at a level to use technology well. It is thought that the classroom environment will be more colorful and fun by developing different materials with Web 2.0 tools. As a result of this study, it is planned to investigate how effective the materials prepared with Web 2.0 tools will be in concept teaching. It is thought that this study will make a positive contribution to the literature, as there is no study on concept teaching with Web 2.0 tools within the scope of the Turkish Revolution History and Kemalism course.