Glioblastoma multiforme hücre hattında metforminin histon modifikasyonları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the effect of metformin on histone modifications in glioblastoma multiforme cell line
  1. Tez No: 896034
  2. Yazar: MERT PEKERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKIN, DOÇ. DR. MEHMET BURAK DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Glioblastoma multiforme (GBM), merkezi sinir sistemi malign tümörlerinin yaklaşık %48'ini oluşturmaktadır ve cerrahi tedavisi oldukça zor bir kanser türüdür. Bu sebeple günümüze kadar pek çok terapötik ajan GBM tedavisi için araştırılmış ve rutin kullanıma girmiştir. Metformin de GBM'de bazı kemoterapötiklere sinerjistik olarak ya da tek başına destek tedavisi olarak araştırılmaktadır. Bazı çalışmalarda metforminin GBM'de antikanser etkileri olduğu ve prognozu iyileştirdiği bildirilmiştir. Ayrıca metformin, kanserleşme sürecinde regülasyonu bozulan bazı temel hücre için yolak ile yakından ilişkili AMPK sinyal yolağı üzerinden etki etmektedir. Bu sebeple metforminin GBM'deki antikanser etkisine AMPK ilişkili ya da ilişkisiz bir takım epigenetik değişikliklerin katkı sağlaması muhtemeldir. Ayrıca histon modifikasyon değişikliklerinin GBM'nin patogenezinde yer aldığı ve prognozla ilişkili olabileceği bilinmektedir. Bu sebeple metforminin GBM hücrelerini temsil eden U87 MG hücre hattında histon modifikasyon değişiklikleri meydana getirip getirmediği ve antikanser etkilerinde bu değişikliklerin katkısı olup olmayacağının ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Metformin uygulanan U87 hücre hattında sitotoksisite deneyleri ile IC50 değeri belirlendikten sonra apoptoz ve hücre siklusu deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ardından metformin uygulaması sonrası 21 farklı histon modifikasyondaki değişiklikler ELISA-benzeri bir yöntem ile total H3 ve spesifik histon modifikasyon antikorları kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Glioblastoma multiforme (GBM) accounts for about 48% of malignant tumors of the central nervous system and its surgical treatment is limited. Hence, many therapeutic agents have been investigated and some are used routinely in the treatment of GBM. One such agent is metformin, which is studied both as an adjuvant with some chemotherapeutic agents and as a single adjuvant therapy in GBM. Some studies reported that metformin has an anti-cancer effect and improves the prognosis of GBM patients. Metformin has been shown to act through the AMPK signaling pathway; hence, it is closely related to several critical cellular pathways that get dysregulated in carcinogenesis. Therefore, it may be likely that AMPK-related or unrelated epigenetic changes can contribute to the anticancer effects of metformin on GBM. Histone modification changes are well-established in the pathogenesis of GBM and possibly linked to the prognosis. Thus, the present study aimed to investigate whether the metformin-induced histone modification changes in the U87 MG cell line would be involved in its anti-cancer effects. Materials and Methods: Cytotoxicity tests were carried out to determine the IC50 value for U87 MG cell lines. Apoptosis and cell cycle evaluations were conducted. Afterward, the changes of 21 different histone modifications after metformin treatment were evaluated with an ELISA-like method using the total H3 and specific histone modification antibodies.