Glioblastoma hücre hattında Epigallokateşin Gallat'ın M1/M2 makrofafları modüle etme ve kanser metastazı üzerine etkisi
Effects of Epigallocatechin Gallate on modulating M1/M2 macrophages and cancer metastasis in glioblastoma cell line
  1. Tez No: 979937
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KARABATAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ŞEN HALICIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÖZTATLICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, glioblastoma multiforme (GBM) hücre hattında Epigallokateşin Gallat'ın (EGCG) immunmodülasyon ve epitelyal mezenkimal değişim üzerine etkileri kapsamlı şekilde araştırılmıştır. EGCG'nin T98G glioblastoma hücrelerinde proliferasyonu doz bağımlı olarak inhibe ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca, EGCG'nin tümör mikroçevresindeki makrofaj fenotiplerini modüle ederek bağışıklık yanıtını düzenlediği saptanmıştır. GBM hücrelerine M1 ve M2 makrofajlar ile kokültüre edildikten sonra EGCG uygulamasıyla EMT ilişkili proteinlerin ekspresyonları gösterilmiştir. Bu sonuçlar, EGCG'nin tümör mikroçevresindeki bağışıklık dengesini antitümöral yönde değiştirme potansiyeline işaret etmektedir. İmmunositokimyasal çalışmalar, EGCG'nin glioblastoma hücrelerinde epitelyal-mezenkimal geçiş (EMT) sürecini engellediğini ortaya koymuştur. E-kaderin ekspresyonundaki artış ve N-kaderin ile Vimentin gibi mezenkimal belirteçlerdeki azalma, hücrelerin daha az invazif ve metastatik özellikler kazandığını göstermektedir. Bu değişiklikler, EGCG'nin tümör hücrelerinin yayılma ve invazyon yeteneklerini önemli ölçüde azalttığını desteklemektedir. Koloni oluşturma deneyleri ise EGCG'nin kanser hücrelerinin klonal yayılım kapasitesini önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya koymuştur. Sonuç olarak, EGCG hem glioblastoma hücrelerinin proliferasyonunu doğrudan baskılamakta hem de tümör mikroçevresinde bağışıklık hücrelerinin fonksiyonlarını düzenleyerek antitümöral etki göstermektedir. Bu bulgular, EGCG'nin glioblastoma tedavisinde immünmodülatör ajan olarak kullanılma potansiyelini desteklemekte ve yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesi için umut vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Epigallocatechin Gallate (EGCG) on immunomodulation and epithelial-mesenchymal transition (EMT) in glioblastoma multiforme (GBM) cell lines were comprehensively investigated. It was determined that EGCG inhibited the proliferation of T98G glioblastoma cells in a dose-dependent manner. Additionally, EGCG was found to modulate macrophage phenotypes within the tumor microenvironment, thereby regulating the immune response. Following co-culture of GBM cells with M1 and M2 macrophages, the expression of EMT-related proteins was assessed upon EGCG treatment. These results indicate that EGCG has the potential to shift the immune balance in the tumor microenvironment toward an antitumoral state. Immunocytochemical analyses revealed that EGCG inhibits the epithelial-mesenchymal transition in glioblastoma cells. The increase in E-cadherin expression and the reduction in mesenchymal markers such as N-cadherin and Vimentin suggest that the cells acquire less invasive and metastatic characteristics. These changes support the notion that EGCG significantly reduces the migration and invasion capacity of tumor cells. Furthermore, colony formation assays demonstrated that EGCG markedly decreases the clonal expansion capacity of cancer cells. In conclusion, EGCG not only directly suppresses the proliferation of glioblastoma cells but also exerts antitumoral effects by regulating the function of immune cells within the tumor microenvironment. These findings support the potential use of EGCG as an immunomodulatory agent in glioblastoma therapy and offer promising insights for the development of novel treatment strategies.