Lomber radikülopati hastalarında transforaminal epidural steroid enjeksiyonun santral sensitizasyon, nöropatik ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of transforaminal epidural steroid injection on central sensitization, neuropatic pain and quality of life in patients with lumbar radiculopathy
- Tez No: 938062
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET AĞIRMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Transforaminal epidural steroid enjeksiyonu (TFESE), Lomber disk hernisi'ne (LDH) bağlı lomber radikülopati hastalarında sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kronikleşen ağrılarda santral sensitizasyonun (SS) rolü artık daha iyi bilinmektedir. Bu yüzden hangi tedavi metodlarının sensitizasyonu yavaşlatıp böylece ağrının kronikleşmesinin önüne geçebileceği oldukça önem arz etmektedir. TFESE'nin SS üzerindeki etkisini inceleyen yeterli çalışma yoktur. Bizde çalışmamızda TFESE'nin lomber radkulopatili hastalarda SS, nöropatik ağrı (NA), yaşam kaltesi üzerine etkisini ve ayrıca bu durumların varlığının TFESE tedavisine yanıt üzerindeki etkilerini araştımayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya radiküler ağrıya sahip, klinik ve MRG değerlendirmesinde L3-4, L4-5 ve L5-S1 seviyelerinde, tek taraflı LDH'a bağlı, tek seviye radikülopatisi olan 66 hasta alındı. Hastalar TFESE öncesi ve sonrası 1.hafta, 1.ay ve 3.ayda Vizüel analog skala (VAS), Santral sensitizasyon ölçeği ( SaSÖ), Leeds assessment of neuropathic symptoms and signs(LANSS), İstanbul bel ağrısı skalası (İBAS), Hastane anksiyete ve depresyon ölçeği (HADS), Nottingham sağlık profili (NSP) ölçekleri kullanılarak değerlendirildi. Ağrı skoru VAS ta %50 ve daha fazla azalma olması tedavi başarı olarak kabul edildi. Bulgular: TFESE sonrası 1.hafta, 1.ay, 3.ay VAS, SaSÖ, LANSS, İBAS, HADS skorlarında enjeksiyon öncesi skorlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı. 3.ayda tedavi başarısına ulaşan ve ulaşamayan gruplar arasında SaSÖ-başlangıç, LANSS- başlangıç değerleri ve semptom süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. TFESE öncesi SS olan ve olmayan gruplar arasında VAS-başlangıç, IBAS-başlangıç, LANSS başlangıç değerleri ve semptom süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı. Sonuç: TFESE tedavisi radikülopatili hastalarda ağrı, fonksiyonellik, yaşam kalitesi, nöropatik ağrı ve santral sensitizasyon üzerine etkili olduğu düşündürmektedir. Sonuçlar, NA ve SS varlığının TFESE tedavisine yanıtı olumsuz etkileyeceğini düşündürmektedir. TFESE ve SS ilişkisini inceleyecek daha kapsamlı çalışmaya gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Transforaminal epidural steroid injection (TFESE) are widely preferred in the treatment of lumbar radiculopathy. The role of central sensitization (CS) in chronic pain is now better known. Therefore, it is very important which treatment methods can slow down sensitization and thus prevent chronic pain. There are not enough studies investigating the effect of TFESE on CS. In our study, we aimed to examine the effect of TFESE on CS, neuropathic pain (NA), functionality in patients with lumbar radculopathy, and also the effect of these conditions on the response to TFESE treatment. Materials and Methods: The study included 66 patients with radicular pain and root compression due to unilateral lumbar disc herniation at one of the L3-4, L4-5 and L5-S1 levels in clinical and MRI evaluation. Patients, before and after TFESE 1 week, 1 month, 3.month Visual analog scale (VAS), Central sensitization scale, Leeds assessment of neuropathic symptoms and signs (LANSS), Istanbul low back pain scale (IBAS), Hospital anxiety and depression scale (HADS), Nottingham health profile (NSP) evaluated using scales.. A reduction of 50% or more in pain score VAS was accepted as treatment success. Results: There was a statistically significant difference in the 1st week, 1st month, 3rd month VAS, SaSÖ, LANSS, IBAS, HADS scores after TFESE compared to the pre-injection scores. There was a statistically significant difference between the groups that achieved and did not achieve treatment success at the 3rd month in terms of SaSÖ-baseline, LANSS-baseline values and symptom duration. There was a statistically significant difference between the groups with SS and without SS before TFESE in VAS-basaline, IBAS-basaline, LANSS-basaline values and symptom duration. Conclusion: TFESE treatment is effective on pain, functionality, quality of life, neuropathic pain and central sensitization in patients with radiculopathy. The presence of NA, CS reduces the success of TFESE injection therapy. More studies are needed to investigate the relationship between TFESE and CS.