37 hafta ve üzeri gebelerde tahmini fetal ağırlık ölçümü ile yenidoğan kilolarının karşılaştırılması
Comparison of estimated fetal weight measurement with newborn weight in pregnant women after 37 weeks of gestation
- Tez No: 896078
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ TANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
37 HAFTA VE ÜZERİ GEBELERDE TAHMİNİ FETAL AĞIRLIK ÖLÇÜMÜ İLE YENİDOĞAN KİLOLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Çalışmamızın ana amacı 37 hafta ve üzerindeki gebe gebelerda tahmini doğum ağırlığı ve yenidoğan doğum kilosunu karşılaştırarak ölçümlerimizdeki yanılma payını anlamak ve oluşabilecek komplikasyonları öngörerek medikolegal sorunlara kaynak oluşturmaktı. Çalışmamıza Şubat ve Mayıs 2024 arasında servisimizde doğum yapan gestasyonel yaşa göre 37 hafta ve üzeri gebe gebeler dahil edildi. Ülkemizde her noktasında fiziki ve sosyoekonomik nedenlerle gebelik takibinin etkili olarak yapılamaması nedeniyle çeşitli komplikasyonlar hala görülmektedir. Makrozomi ve buna bağlı gelişebilecek maternal ve fetal komplikasyonlar geri dönüşsüz sorunlara yol açabilmektedir. Bunlara örnek olarak omuz distosisi hala öngörülemeyen, engellenemeyen ve korkulan bir durumdur. Etyolojide birçok neden gösterilse de makrozomi bu sebeplerden biridir. Ultrasonografi ile fetal ağırlık tahmini makrozomik fetusu öngörmede önemli bir araçtır. Bugüne kadar birçok yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemlerden hala en sık kullanılanı Hadlock yöntemidir ve yüzde 10'luk bir yanılma payıyla fetal ağırlık tahmini yapabilmektedir. Makrozomik fetüslerde bu oran literatüre göre yüzde 20'ye kadar çıkabilmektedir. Dolayısıyla fetal ağırlık tahmininin kesinliği doğum şeklinin, prognozun ve oluşabilecek komplikasyonların kararı ve yönetiminde büyük önem arz etmektedir. Çalışmamızın sonucunda merkezimizde yüzde 2'lik bir yanılma payıyla fetal ağırlık tahmini yapılmakta olduğu izlenmiştir. Tersiyer bir merkez olmamızdan ötürü makrozomik fetüsten şüphelenildiğinde genel yaklaşım sezaryen ile doğum önermektir. Çalışmamıza dahil edilen gebelerde doğum komplikasyonu görülmemiştir ancak yapılan primer sezaryenlerin bir sonraki doğumda komplikasyona yol açabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Gebeye doğru bilgi verilmesi ve bu konuda fikir birliği içinde hareket edilmesi önemlidir. Ülkemizde fetal ağırlık tahmininde kabul edilebilir hata payı için bir veri bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu çalışma adli vakalar için de bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF ESTIMATED FETAL WEIGHT MEASUREMENT WITH NEWBORN WEIGHT IN PREGNANT WOMEN AFTER 37 WEEKS OF GESTATION The main aim of our study was to understand the margin of error in our measurements by comparing estimated birth weight and neonatal birth weight in pregnant patients 37 weeks and older, and to predict complications that may occur and to provide a source for medico-legal problems. Pregnant patients with gestational age of 37 weeks and older who gave birth in our service between February and May 2024 were included in our study. In our country, various complications are still seen in all parts of the country due to ineffective pregnancy follow-up due to physical and socioeconomic reasons. Macrosomia and related maternal and fetal complications can lead to irreversible problems. For example, shoulder dystocia is still unpredictable, unpreventable and feared. Although many causes have been implicated in the etiology, macrosomia is one of them. Fetal weight estimation by ultrasonography is an important tool to predict macrosomic fetuses. Many methods have been developed to date. The most commonly used method is the Hadlock method, which can estimate fetal weight with a margin of error of 10%. In macrosomic fetuses, this rate can be as high as 20 percent according to the literature. Therefore, the accuracy of fetal weight estimation is of great importance in the decision and management of the mode of delivery, prognosis and possible complications. As a result of our study, it was observed that fetal weight was estimated with a margin of error of 2% in our center. Since we are a tertiary center, the general approach when a macrosomic fetus is suspected is to recommend cesarean delivery. There were no delivery complications in the patients included in our study, but it should be kept in mind that primary cesarean sections may lead to complications in subsequent deliveries. It is important to provide accurate information to the patient and to act in consensus on this issue. In our country, there is no data on the acceptable margin of error for fetal weight estimation. Therefore, this study also constitutes a resource for forensic cases.