İslâm kelâmında cennet ve cehennem: Risale-i Nur örneği
Heaven and hell in the science of the science: The example of risâle-i Nur
- Tez No: 896077
- Danışmanlar: PROF. DR. SAYIN DALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tez, beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm Giriş bölümüdür. Bu bölümde; araştırmanın amacı ve önemi ifade edilmiştir. İkinci bölümde; literatür taramasına yer verilmiş ve bu başlık altında da Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatı ve konu ile ilgili yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm yöntem kısmına ayrılmış bu kısımda ise problem durumu, alt problemler, kapsam ve sınırlılıklar belirtilmiştir. Dördüncü bölüm olan bulgular ve yorumlar iki alt başlık altında açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci başlıkta cennet ve cehennem kelimesinin sözlük ve terim anlamına, isimlerine ve özelliklerine yer verilmiştir. Burada esas kaynak olarak Kur'ân-ı Kerîm'den yararlanılmıştır. Konuyla ilgili ayet ve hadislere değinilmiştir. İkinci başlıkta ise esas konumuz olan Bediüzzaman Said Nursî'nin cennet ve cehennemle ilgili bazı görüşlerine yer verilmiştir. Cennet ve cehennemin varlığı, ebediliği, mahiyeti, rü'yetullah, âhirette dirilişin cismanî mi yoksa ruhani mi olacağı ve âhirette zamanın mahiyeti konuları hakkında açıklamalar yapılmıştır. Bu açıklamaları yaparken sadece Bediüzzaman Said Nursî'nin görüşlerine yer verilmemiş onunla aynı görüşü paylaşan ve tam tersi yönde görüş bildiren alim ve mezheplere de yer verilmiştir. Beşinci bölüm olan sonuç kısmında ise çalışma sonucunda ulaşılan değerlendirmeler ifade edilmiştir. Bu çalışmada tarama yöntemini kullanarak Risâle-i Nur külliyatında geçen cennet ve cehennemin nasıl tasvir edildiği, konunun nasıl ele alındığı, cennet ve cehennemin hangi yönlerine değinildiğini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Ayrıca Kuran-ı Kerim ile Risâle-i Nur külliyatında geçen cennet ve cehennem bahsi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of five sections. The first section is the Introduction section. In this section; the purpose and importance of the research are stated. In the second section; literature review is given and under this title, the life of Bediuzzaman Said Nursi and the studies on the subject are given. The third section is devoted to the method section and in this section, the problem status, sub-problems, scope and limitations are stated. The fourth section, findings and interpretations, is attempted to be explained under two subheadings. The first section includes the lexical and terminological meanings, names and characteristics of the words heaven and hell. The Quran was used as the main source here. Verses and hadiths related to the subject were mentioned. The second section includes some of our main subject, Bediuzzaman Said Nursi's views on heaven and hell. Explanations were made on the existence of heaven and hell, their eternity, nature, vision of Allah, whether the resurrection in the hereafter will be physical or spiritual, and the nature of time in the hereafter. While making these explanations, not only Bediuzzaman Said Nursi's views were included, but also scholars and sects who shared his view and those who expressed the opposite view were included. The fifth section, the conclusion, expressed the evaluations reached as a result of the study. In this study, it is aimed to reveal how heaven and hell are depicted in the Risale-i Nur collection, how the subject is handled, and which aspects of heaven and hell are touched upon by using the scanning method. In addition, the subject of heaven and hell in the Quran and the Risale-i Nur collection is examined comparatively.