Çocuklar için hazırlanan Kur'an/tefsir çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of Qur'ân/interpretation studies prepared for children
  1. Tez No: 896094
  2. Yazar: ESRANUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dini eğitim alanında son yıllarda çocuklar için hazırlanan Kur'an/tefsir konulu çalışmaların nicelik olarak sürekli arttığı fakat bu çalışmaların akademik açıdan herhangi bir değerlendirmeye tabi tutulmadığı görülmektedir. Bunun için bu araştırmada dini eğitime katkı sağlamak amacıyla, birinci bölümde konu ile ilgili kavramlar ve çocuk kitaplarında bulunması gereken özellikler sunulup ikinci bölümde bugüne kadar Türkiye'de çocuklar için farklı türlerde hazırlanmış Kur'an/tefsir çalışmalarının bir envanteri çıkarılmıştır. İçeriğinde sûre ve âyetlerin yer aldığı eserler hakkında bilgiler verildikten sonra eserlerin şekil ve görsel uygunluğu, dil ve üslup tarzı, ardından da içeriği çocuğa görelik açısından incelenmiştir. Kur'an kıssaları, Esmâ-i Hüsnâ kitapları ve Kur'an okumayı öğrenme üzerine hazırlanan tüm çalışmalar araştırmanın dışında tutulmuş, onun dışındaki bütün çalışmalar içeriğine ve yöntemine göre sınıflandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise Tefsir ilmi açısından sorun teşkil eden hususlar ve Tefsir ilmi açısından olumlu hususlar seçilen örneklemler aracılığıyla izah edilmiştir. Nihâyetinde incelenen 150 kitap ile çalışmaların 2004 yılından 2023 yılına kadar nicelik ve nitelik olarak arttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the number of Qur'ān/interpretation studies developed for children in the field of Islamic education has steadily increased, but these studies have not been academically evaluated. For this reason, in order to contribute to religious education, in the first part of this research, concepts related to the subject and the features that children's books should include are presented, and in the second part, an inventory of different types of Qur'ān/interpretation studies prepared for children in Türkiye to date is compiled. After providing information about the works including surahs and verses, the works were evaluated based on their formal and visual compatibility, language and style, and content acceptability for children. The research eliminated all studies on Qur'ān parables, al-Asma' al-Husna books, and learning to read the Qur'ān, while all other studies were classified based on their content and methodology. The third chapter discusses the factors that cause problems in Tafsīr science as well as the good aspects in Tafsīr science using chosen cases. Finally, it was determined that, among the 150 books reviewed, the number and quality of research grew between 2004 and 2023.