Rusya Ukrayna krizinin petrol fiyatlarına etkileri
The role of oil price fluctuations: The case of Russia-Ukraine
- Tez No: 896117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BİRVURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada,“ Rusya Ukrayna Krizinin Petrol Fiyatlarına Etkileri ”başlığı altında petrol piyasasının genel özellikleri, enerjinin ekonomideki önemi, petrolün ticari olarak kullanılması ve dünya ekonomisindeki rolü incelenmiştir. Ardından, Rusya-Ukrayna ilişkilerinin tarihsel süreci ve savaşın ekonomik etkileri ele alınmıştır. Rusya'nın ekonomisi, petrolün önemli bir bileşeni olup, petrole dayalı ekonomik yapısı nedeniyle petrol fiyatlarındaki değişimlerden oldukça etkilenmektedir. Özellikle, Rusya'nın petrol gelirleri, devlet bütçesinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu nedenle, Rusya-Ukrayna ilişkilerinde yaşanan gerginlikler ve savaş durumu, Rusya'nın petrol piyasasındaki konumunu ve ekonomik durumunu önemli ölçüde etkilemektedir. Ukrayna ise, Rusya'ya bağımlı bir ekonomiye sahiptir ve Rusya üzerinden Avrupa'ya petrol ve doğalgaz transitinin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, Rusya-Ukrayna ilişkilerindeki gerilimler, Ukrayna ekonomisini derinden etkilemektedir. Savaşın ekonomik etkileri arasında, sanayi üretiminin azalması, altyapı zararları ve dış ticaretin olumsuz etkilenmesi gibi faktörler bulunmaktadır. Sonuç olarak, petrol fiyatlarındaki değişimlerin Rusya-Ukrayna ilişkileri ve her iki ülkenin ekonomileri üzerindeki önemli etkileri vardır. Bu durum, bölgedeki jeopolitik gerilimlerin ve çatışmaların küresel ekonomi üzerindeki geniş kapsamlı etkilerini vurgulamaktadır. Bu nedenle, uluslararası ilişkilerde istikrar ve diplomasi önemlidir ve enerji kaynaklarının ticareti ve transitinde çatışmaların önlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the general characteristics of the oil market, the importance of energy in the economy, and the role of oil in global trade. Subsequently, it examines the historical context of Russia-Ukraine relations and the economic implications of the conflict. Russia's economy relies significantly on oil, with petroleum serving as a crucial component. Consequently, fluctuations in oil prices have a profound impact on Russia's economic situation, as petroleum revenues constitute a substantial portion of the state budget. Therefore, tensions and conflicts in Russia-Ukraine relations significantly affect Russia's position in the oil market and its overall economic condition. Ukraine, on the other hand, is heavily dependent on Russia for its energy needs and serves as a vital transit route for oil and natural gas to Europe. Thus, tensions in Russia-Ukraine relations have profound economic implications for Ukraine, including decreased industrial output, infrastructure damage, and adverse effects on foreign trade. In conclusion, fluctuations in oil prices have significant implications for Russia-Ukraine relations and the economies of both countries. This underscores the extensive ramifications of geopolitical tensions and conflicts on the global economy. Therefore, stability and diplomacy in international relations are essential, and efforts to prevent conflicts in the trade and transit of energy resources are crucial.