Yeni tanılı multipl miyeloma hastalarında sitogenetik anomalilerin optik genom haritalama yöntemiyle araştırılması
Investigation of cytogenetic abnormalities in newly diagnosed multiple myeloma patients by optical genome mapping
  1. Tez No: 896118
  2. Yazar: DENİZ KARDELEN GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ ÇEFLE, DR. AYŞE GÜL BAYRAK TOKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Multipl Miyelom (MM), malign plazma hücrelerinin kemik iliğinde klonal proliferasyonuyla karakterize heterojen hematolojik bir malignitedir.Önemi bilinmeyen monoklonal gamopatiden (MGUS) gelişir, sonra Smoldering MM'ya (SMM) ve ardından tedavi gerektiren MM'ye ilerler.MM'in tanısı Uluslarası Miyeloma Çalışma Grubu tarafından belirlenen, birçok laboratuvar testini içeren kriterlere göre konulur.Tanıda kullanılan en önemli testler genetik testlerdir.Saptanan genetik anomaliler, MM'da tanısal ve prognostik biyobelirteçler olarak kullanılır. Bu amaçla kullanılan genetik testlerden kromozom analizi, kemik iliği örneklerinde plazma hücrelerinin düşük proliferatif aktivitesi dolayısıyla, anomali tespitinde yetersiz kalır.İnterfaz Floresan In Situ Hibridizasyon (FISH) çalışması ise plazma hücresinin proliferatif aktivitesinden bağımsız olduğu için değerlidir.Ancak hedefe yönelik olduğundan, MM'nın heterojenliğini tanımlayamaz.Son yıllarda geliştirilen Optik genom haritalama (OGM) ise, çözünürlük sınırının üzerindeki tüm yapısal ve kopya sayısı varyantlarını tespit edebilen yeni nesil bir sitogenetik yaklaşım olarak MM gibi heterojen hastalıkların genetik yapısını aydınlatmada kullanılmaya başlamıştır.OGM, nativ DNA'nın doğrudan analiz edilebilmesine ve düşük oranda mozaikliklerin tanımlanabilmesine olanak sağlar.Teorik olarak; karyotipleme, FISH ve mikroarray yöntemlerinin kombinasyonundan elde edilen bilgileri tek çalışmada birleştiren bir yöntemdir.Farklı hematolojik malignitelerin sitogenomik değerlendirmesinde OGM, standart yöntemlerle rapor edilen klinik olarak önemli anomalilerin yanı sıra yeni sitogenomik bilgiler de sağlamıştır.Bu tez çalışmasında, dünyada da yeni bir teknik olan OGM yöntemi ile heterojen bir hastalık olan MM'nın sitogenomik karakterizasyonunun, interfaz FISH yöntem sonuçları ile karşılaştırılarak analiz edilmesi amaçlanmıştır.MM'da saptanan genetik anomaliler hastalığın klinik durumunu, ilaç duyarlılığını etkileyen faktörlerdir.OGM'nin tüm genom hakkında bilgi vermesi ve FISH gibi hedefe spesifik olmaması, MM için prognoz ve sınıflandırma açısından önemlidir.Sonuçta, MM'deki sitogenetik anomalilere dair yeni bulguların ve hastalık patogenezine ışık tutacak verilerin elde edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Multiple Myeloma(MM) is a haematological malignancy characterised by clonal proliferation of plasma cells in the bone marrow.It progresses from monoclonal gammopathy of unknown significance(MGUS) to Smoldering MM(SMM) and then to MM. Genetic abnormalities detected by various tests are important diagnostic and prognostic biomarkers. Chromosome analysis is inadequate due to low proliferative activity of plasma cells. Interphase Fluorescence In Situ Hybridisation(FISH) is independent of the proliferative activity of plasma cells, but it cannot define the heterogeneity of MM.Optical genome mapping(OGM), which has been developed in recent years, has been used to elucidate the genetic structure of heterogeneous diseases. Its advantage is to detect all structural and copy number variants above the resolution limit of FISH.OGM allows native DNA to be directly analysed. Theoretically it can combine information obtained from karyotyping, FISH and microarray methods in a single study. In the cytogenomic evaluation of haematological malignancies, OGM has provided new cytogenomic information in addition to abnormalities reported by standard methods. In this study, we aimed to characterize cytogenomic abnormalities in MM, and compare the results of interphase FISH method with OGM method, which is a new technique.Genetic anomalies detected in MM affect the clinical status and drug sensitivity of the disease.Since OGM provides information about the whole genome and is not target-specific like FISH, it is promising in terms of better prognostication and classification for MM. In conclusion, it is aimed to obtain new findings on cytogenetic anomalies in MM and data that will shed light on the pathogenesis of the disease.