İstinaf kanun yolunda duruşma yapılmadan verilebilecek kararlar
Decisions that can be made without a hearing through the appeal law
  1. Tez No: 896116
  2. Yazar: FATİH ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ SERKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde 2016 yılından itibaren uygulanan istinaf kanun yolunda duruşma yapılmaksızın verilebilecek kararları açıklamak ve uygulamada yaşanan birtakım sorunları aydınlatmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde genel olarak istinaf kanun yolu tanıtılmıştır. İkinci bölümde, duruşma kavramı genel hatlarıyla açıklandıktan sonra, duruşmanın önemi medeni usûl hukukuna hâkim olan ilkeler ışığında anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, istinaf kanun yolunda duruşma yapılmadan karar verilebilecek haller tek tek incelenerek, uygulamada mevcut ve muhtemel sorunlara öğretideki görüşler ve güncel yargı kararları ışığında çözüm getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the decisions that can be made without a hearing on the appeal law, which has been implemented in our country since 2016, and to illuminate some problems experienced in practice. In the first part of the study, the appeal legal remedy is introduced in general. In the second chapter, after the concept of hearing is explained in general terms, the importance of the hearing is tried to be explained in the light of the principles that dominate civil procedure law. In the third part, the cases in which a decision can be made on the appeal law without a hearing are examined one by one and an attempt is made to find solutions to current and possible problems in practice in the light of the opinions in the doctrine and current judicial decisions.